Vorlíček v říši animovaných kouzel

Praha – V polovině září se diváci budou moci po čtyřiceti letech vrátit do říše kouzel spolu s čarodějnicí Saxánou. S kouzly tvůrcům ovšem tentokrát pomáhají animované 3D prvky v kombinaci s hranými scénami. Rodinná komedie Saxána a Lexikon kouzel volně navazuje na Dívku na koštěti, některé postavy se objeví i v pokračování, v němž zazní také titulní píseň. Tu v nových aranžích upravil Radim Hladík, jehož spolu s režisérem Václavem Vorlíčkem vyzpovídal pořad Kulturama ve Studiu A České televize, která je koproducentem filmu.

„Bude to píseň mezigenerační, taková rodinná zpověď, chceme do ní zapojit i děti,“ prozradil o úpravě původní skladby, k níž hudbu napsal Angelo Michajlov a text Pavel Kopta, Radim Hladík, kytarista skupiny Blue Effect. Dodal, že kytar se ale snažil do hudby k Saxáně zapojit co nejméně.

Na rodinnost filmu myslel po celou dobu vzniku filmu i Václav Vorlíček. „Když jsem byl vyzván, abych udělal film pro děti a mládež, tak také myslím na starší generaci. Do kina mohou přijít totiž i docela malé děti a půjde s nimi maminka nebo babička,“ vysvětlil režisér, který pohádkový příběh vystavěl na námětu, na němž pracoval ještě s už zesnulým scenáristou Milošem Macourkem.

„Nebylo těžké si představit, že by se Saxána během svého života ve světě lidí provdala a měla dcerušku,“ nastínil hrubou podobu příběhu, který stál na začátku vzniku scénáře. Autoři jej rozšířili o další postavy a po vzoru společného filmu Kdo chce zabít Jessii? se rozhodli alespoň z části znovu zavítat do komiksového světa.

Ten zastupuje komiksový gangster Crashman (Jaromír Dulava), který chce zlými silami ovládnout svět pohádek. Zabránit se mu v tom snaží malá Saxánka, filmová dcera Jana Hrušínského a Petry Černocké. Do podzemní říše ji zavedla zvědavost poté, co náhodou přišla na maminčinu čarodějnickou minulost.

Svět, v němž se to hemží trpaslíky, rarachy, draky, bazilišky nebo morkolaby, jakýmisi podzemními četníky, pomáhali vytvořit animátoři. „Nastražili jsme jim dost perné chvíle,“ domnívá se Vorlíček. Pro kombinaci hraného a animovaného filmu se rozhodl prý především proto, že některé postavy zkrátka člověk zahrát nemůže.

„Je tam třeba postava asi 60 cm vysokého trpaslíka, to i Krytinář je přerostlý,“ uvádí příklad Vorlíček. „Nebo role dobráckého ještěra, který měří 4,5 metru. I kdybychom dali čtyři lidi do nějaké figuríny, nešlo by to. Nebo by to byly příliš složité mechanismy. Moderní triková výroba toto snadno nahradila.“

Ne tak snadné už to měli herci, kteří museli hrát na place s neexistujícími postavami. „Rudolf Hrušínský říkal, že dobrý herec má umět hrát i se skříní. My jsme tedy nehráli se skříní, nýbrž se vzduchoprázdnem a je to zvláštní,“ podělil se o svou zkušenost například Petr Nárožný.

V Saxáně a Lexikonu kouzel se představí v roli předsedy soudu Evžena Bláhy, novou postavou je i jeho sestra Irma, kterou si s radostí střihla Jiřina Bohdalová. „Je to taková excentrická dáma, která by ráda byla spisovatelkou dětských knížek. Velmi podivným způsobem se dostane do říše pohádek,“ prozradil Vorlíček.

V dalších rolích se divákům představí opět Petra Černocká a Jan Hrušínský, nově pak Helenka Nováčková (Saxánka), Jiří Lábus, Jaromír Dulava, Naďa Konvalinková, Jiří Lábus nebo Josef Somr, který v roli čtyrrukého ředitele nahradil zesnulého Josefa Bláhu.