V rauši reggae vykoupali fanoušky Sly & Robbie

Praha - Stovky lidí v zaplněném pražském Lucerna Music Baru svou rytmickou hudbou rozhýbali slavní jamajští hudebníci bubeník Lowell „Sly“ Dunbar a baskytarista Robbie Shakespeare. Vyhledávaní studioví hudebníci si jako hosta přivezli Juniora Reida, bývalého zpěváka uznávaného vokálního tria Black Uhuru, a další muzikanty a zpěváky. Vstřícně naladěné publikum se dočkalo očekávaného reggae, instrumentálně velmi zdatní vystupující však ve zběsilém tempu přidávali i prvky rocku, psychedelie a dalších žánrů.

Posluchači, mnozí z nich s typickými dredy, ale i ti, kteří si je pamatují ze svého mládí, se v prostředí prosyceném vůní kolujících marihuanových cigaret například dočkali ostřejší verze písně Rivers of Babylon známé v podání souboru Boney M. Všichni hudebníci na pódiu se roztančenému sálu předvedli také v sólových exhibicích.

Lowell „Sly“ Dunbar a Robbie Shakespeare spolu hrají již téměř čtyřicet let. Do své doprovodné kapely si je vybral i věhlasný Peter Tosh. Na sklonku 70. let se umělecky osamostatnili a založili si vlastní label Taxi. Spolupráce s Black Uhuru je přivedla na pódia v Glastonbury a Wembley a své fanoušky nalezli i v Micku Jaggerovi a Keithu Richardsovi, kteří si Black Uhuru s duem Sly & Robbie za zády zvolili jako doprovodnou kapelu na turné Rolling Stones.

Video Reportáž Petra Viziny
video

Reportáž Petra Viziny

Sly a Robbie natočili přelomové desky s Bobem Dylanem, Sergem Gainsbourge nebo Sinéad O'Connor. Pro Dylana to byla jediná deska, na které zpíval reggae a bouřlivák Gainsbourg vzbudil v 70. letech pohoršení, když natočil francouzskou hymnu ve stylu reggae právě se Slyem a Robbiem.

Junior Reid svou kariéru zahájil ve 13 letech, později působil jako frontman Black Uhuru. Po odchodu na sólovou dráhu natočil řadu úspěšných alb, velký ohlas měl především jeho singl One Blood. Reid si vytvořil pozici jednoho z nejvyhledávanějších reggae zpěváků a často spolupracuje s představiteli hip hopu a r'n'b, jako jsou Wu Tang Clan, Alicia Keysová či The Game.

Sly Dunbar
Sly Dunbar

V Praze v klubu Roxy Sly & Robbie vystoupili před sedmi lety, kdy s nimi přijel i zpěvák kapely Third World Bunny Rugs. Dvojice Sly a Robbie čile koncertuje a promýšlí další plány. K nim patří společné nahrávky s populární zpěvačkou Beyoncé nebo rapperem Jay Z.