Mladí filmaři mají Čapka v kapse

Praha – Šanci ukázat, co dovedou, dává mladým režisérům projekt České televize Čapkovy kapsy. Ne ještě tolik zkušení režiséři točí povídky známého českého spisovatele, které zpracovali zkušení scenáristé. Navíc před kamerou režírují známé herce. Cyklus povídek, u nichž bude pro diváky zajímavé srovnání s televizními verzemi, které vznikly ještě v době Československé televize, se na obrazovkách objeví od září.

Podle šédramaturga ČT Ivana Hubače se nápad převést Čapkovy Povídky z jedné a druhé kapsy do nové televizní podoby zrodil na sklonku roku 2009, kdy od smrti tohoto autora uplynulo 70 let a na dramatizaci jeho díla nebylo třeba žádat autorské povolení.

„Vnímali jsme to jako velkou výzvu umožnit mladým tvůrcům, aby debutovali na těchto kvalitních scénářích ve spojení s hereckou špičkou,“ podotkl Hubač. Režiséry vybírali podle jejich školních i mimoškolních prací, příležitost dali těm nejúspěšnějším.

Čapkovy kapsy / Oldřich Vízner a František Němec
Čapkovy kapsy / Oldřich Vízner a František Němec

Do filmové podoby převádějí filmaři scénáře Ivana Klímy, Václava a Věry Šaškových, Karla Čabrádka a Martina  Šafránka. S předlohami nechtějí příliš experimentovat, mnohem důležitější je pro ně „vdechnout život“ klasice. Zajímavé by mohlo být také srovnání s převážně černobílými televizními verzemi Čapkových povídek, natočenými v 60. a 70. letech.

Celkem bude od 4. do 25. září odvysíláno vždy po trojicích dvanáct povídek. V úvodním triptychu uvidí diváci snímky Zmizení herce Bendy, Jasnovidec a Zločin na poště. Natočili je Jan Chramosta, Vojtěch Moravec a Jan Těšitel. V hlavních rolích se představí například Oldřich Vízner, Tomáš Töpfer, František Němec, Václav Postránecký, Viktor Preiss či Naďa Konvalinková.

Čapkovy kapsy / Jiří Strach
Čapkovy kapsy / Jiří Strach
Více fotek
  • Čapkovy kapsy / Jiří Strach zdroj: ČT http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/28/2785/278483.jpg
  • Čapkovy kapsy / Karel Heřmánek zdroj: ČT http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/28/2785/278484.jpg