Špilberkem se nese hudba

Brno - Koncertem z děl pozdního romantismu začal na nádvoří brněnského hradu 12. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Špilberk. Pořádá jej Filharmonie Brno, která také pod vedením svého šéfdirigenta Aleksandra Markoviče odehrála zahajovací koncert. Festival potrvá do 23. srpna a milovníkům symfonické hudby nabídne také rockové písně v symfonické úpravě a slavné filmové melodie.

Filharmonie Brno na program zahajovacího koncertu nasadila Preludia a Klavírní koncert č. 1 Franze Liszta. Dirigent Marković přizval jako sólistu ukrajinského klavíristu Alexeje Botvinova. Završením programu je proslulá symfonická báseň Richarda Strausse Tak pravil Zarathustra, známá hlavně díky své úvodní znělce. Skladbu použili například filmaři ve snímku 2001: Vesmírná odysea.

Z dalších koncertů poutá největší pozornost publika středeční večer nazvaný Skladby rockových legend. S Metropolitním symfonickým orchestrem vystoupí rockeři Kamil Střihavka a Roman Dragoun. Společně představí symfonická aranžmá skladeb od Led Zeppelin, Deep Purple a AC/DC. Koncert je vyprodaný. „Pravděpodobně ještě těsně před začátkem nabídneme 30 lístků na stání,“ informovala manažerka marketingu filharmonie Karolína Trllová.

Filharmonie Brno
Filharmonie Brno

V předprodejích jsou stále vstupenky na pondělní koncert nazvaný Pochodem vchod. „Domácí orchestr s dirigentem Kasparem Zehnderem zahraje skladby, jejichž hudbu širší publikum bezpochyby zná, aniž by si uvědomovalo odkud,“ popsal dramaturg Jan Žemla. Zazní tak například Pochod gladiátorů českého skladatele a dirigenta vojenských kapel Julia Fučíka (1872 až 1916). Zajímavostí je Violloncelový koncert Friedricha Guldy, který kombinuje klasiku, jazz a pop. Jako sólista zahraje Mindaugas Bačkus z Litvy.

Přehlídku 23. srpna uzavře orchestr a sbor Janáčkovy opery s rakouskou sopranistkou Carin Filipčičovou. Zazní efektní hudba Johna Williamse vybraná z filmů režiséra Stevena Spielberga a dalších slavných snímků. Proto koncert nese podtitul Spielberg & Špilberk. Na závěrečný koncert ještě zbývají lístky, uvedla Trllová.

Aleksander Markovič
Aleksander Markovič

Mezinárodní hudební festival Špilberk založila Filharmonie Brno v roce 2000 jako jediný výlučně symfonický letní festival v Česku. Všechny koncerty se konají pod širým nebem na velkém nádvoří brněnského hradu.