Transgender Me, výstavní příspěvek k Prague Pride

Praha - Ke queer pride parade, která projde v sobotu ulicemi hlavního města, se vyjadřoval kdekdo, od „obyčejných“ lidí až po Hrad. Jako téma si ho tento týden zvolil také pořad ČT24 Kulturama. Přiblížil multižánrový projekt Transgender Me v pražském experimentálním prostoru Roxy/NoD spojený se stejnojmennou výstavou, který je doprovodnou akcí Prague Pride 2011.

Expozice nabízí do 28. srpna různorodé roviny pohledu na problematiku transsexuality a transgenderu, a to prostřednictvím fotografií a videí. „Cílem je předat informace, kdo to vůbec transgendeři a transsexuálové jsou. Téma transgenderu je v české společnosti stále velké tabu,“ vysvětlil kurátor a také jeden z vystavujících Lukáš Houdek.

Promítán je například cyklus Josefa Rabara dokumentující osudy dvou transsexuálních lidí, kteří podstoupili proměnu (film zachycuje Danyho Stewarta a Matyho Dia, performery z dua Drag Addicts, dočtete se o nich více na konci článku).

Adam a Eva (foto: Michal Šiml)
Adam a Eva (foto: Michal Šiml)

Jistým přesahům se věnují díla Jana Přibylského a Lenky Kloudové. Přibylský si ve svém souboru Záznam hraje s tím, k čemu nás pohlavní znaky předurčují. Kloudová speciálně pro výstavu vytvořila dřevěnou skládačku nazvanou také Transgender Me. „Lidé si mohou postavičku skládat a upravovat podle svého uvážení a sestavovat různé typy genderů,“ doplnil Houdek.

On sám do Roxy/NoD přispěl fotografiemi pořízenými přes webovou kameru. „Zaměřuji se na virtuální prostor, který je pro některé transsexuály hodně důležitý. V zemích, kde společnost není tak tolerantní, jim právě virtuální prostor napomáhá prezentovat se v té podobě, jaké chtějí dosáhnout,“ vysvětluje. Kromě zmíněných umělců mohou návštěvníci vidět ještě díla Michala Šimla, Dariny Alster, Marka Thera a Tamary Moyzes.

Video Kulturama
video

Kulturama

Vernisáž výstavy v pátek 11. srpna byla spojena s jednodenním projektem Transgender Me. Jeho součástí bylo autorské čtení Mika Perryho z knihy Klec pro majáky, „zpovědi muže, který polovinu svého života prožil v ženské roli“, panelová diskuse a do programu se zapojilo také duo Drag Addicts.

Drag king performeři, kteří ve svých show často prolínají genderfuck kabaret a trans burlesku, v poslední době se ale věnují experimentálnímu divadlu, akci zahájili performancí, během níž před Roxy/NoD nabízeli objetí zdarma. V rámci večera pak odehráli představení Virtual Therapy. „Je o vztazích, o pocitech osamění, o stereotypech, o tom, jací jsme,“ přiblížil hru jeden z performerů. A dodal: „O toleranci se v Česku víc mluví, než opravdu je.“