Barenboim uspořádal koncert na ostře střežené korejské hranici

Soul - Tři měsíce po neobvyklém koncertu v pásmu Gazy uspořádal izraelsko-argentinský dirigent Daniel Barenboim na ostře střežené hranici mezi Jižní Koreou a komunistickou KLDR další netradiční hudební vystoupení. „Mírový koncert“ jeho izraelsko-arabského orchestru sem přilákal několik tisíc lidí, napsala dnes agentura DPA.

Vystoupení na zelené louce v hraničním pásmu bylo závěrem koncertní šňůry jeho orchestru v Jižní Koreji. Hudebníci zahráli Symfonii číslo devět Ludwiga van Beethovena. Na závěrečnou Ódu na radost, která je mimo jiné hymnou Evropské unie, se přidali i sólisté a smíšený sbor z Jižní Koreje. Po asi 80minutovém koncertu následoval téměř 15minutový potlesk publika. „Je nutné sdílet to tajemství a posílat dál zprávu o přátelství. Jsme všichni bratři. Tenhle koncert zůstane navždy v mé paměti, nikdy na to nezapomenu,“ prohlásila po koncertu sopranistka Sumi Jo.

Na koncert pod širým nebem v Imdžingaku, přímo u plotu oddělující čtyři kilometry širokou nárazníkovou zónu mezi oběma státy, přišlo na 8 000 lidí. Podle Barenboima nedokáže hudba sama o sobě přinést mír nebo vyřešit konflikt, může ale posloužit dialogu. „Myslím, že díky hudbě a všem těm emocím je možné snadněji vyvolat dialog. Nic mě neudělá šťastnějším, než kdyby se Korea spojila,“ řekl na tiskové konferenci před koncertem dirigent.

Obě země jsou technicky stále ve válečném stavu, protože konflikt na Korejském poloostrově skončil v roce 1953 pouze příměřím, nikoli uzavřením mírové smlouvy.

Barenboim se narodil před 68 lety v Argentině. Dlouhodobě obhajuje práva Palestinců a před třemi lety přijal i palestinské občanství. V Izraeli si svou pověst poškodil mimo jiné tím, že uvedl dílo Hitlerova oblíbence Richarda Wagnera. Wagnerova hudba byla v Izraeli nepsaným tabu.