Kuba začíná procitat skrze film

Havana – Kubánský režisér Ian Padrón představil svůj nový film s názvem Habanastation, který byl natočen v Havaně a vypráví příběh dvou chlapců ​​ze stejné školy, kteří jsou schopni jít po cestě solidarity a přátelství bez ohledu na rozdílné sociální vrstvy, ze kterých pocházejí. Snímek údajně znamená průlom do myšlení kubánské společnosti. Ačkoli syžet zní skoro jako pohádka o princi a chuďasovi, na Kubě jde zřejmě o každodenní realitu.

„Na Kubě to tak opravdu chodí, ve stejné škole studují děti z naprosto rozdílných sociálních podmínek. Některé z nich mají neomezené možnosti a jiné v podstatě vůbec žádné,“ potvrdila kubánská herečka Claudia Alvarinová.

Střet dvou světů zhmotněný bohatým Mayitem a chudým Carlosem vyvolává na Kubě velké emoce. „Tenhle film musí každého chytit za srdce. Málokdy se ve skutečnosti setkáte s takovou mírou solidarity,“ prohlásila jedna z premiérových návštěvnic.

Režisér Ian Padrón:

„Lidé na Kubě prostě chtějí vidět filmy, které odrážejí jejich skutečné problémy. A skrze děti je možné sdělovat i závažné věci tou nejpřímější cestou.“


Kubánce – prý i na základě tohoto filmu – tak po mnoha desetiletích pomalu opouští přesvědčení, že si jsou ve společnosti všichni rovni. „Začínají se ozývat i kritické hlasy. Nevím, kdy a jak to začalo, ale cítím, že se kubánská společnost může změnit,“ zadoufal další z diváků.

Podle filmových kritiků má Habanastation dokonce velkou šanci na oscarovou nominaci. Podobný úspěch zaznamenala Kuba naposledy u kontroverzního snímku Jahody a čokoláda z roku 1993.

Habanastation
Habanastation

Kubánský film Habanastation obdržel už cenu  na Traverse City Film Festivalu v USA ( TCFF), který skončil minulý týden. Habanastation je první film, který vznikl v koprodukci s použitím finančních prostředků darovaných přes festival kubánskému filmovému fondu.