ČT chce prosvítit lidské kouty skryté v pološeru

Praha - Ambiciózní cyklus monotematických dokumentů Pološero uvede na podzim Česká televize na svém programovém okruhu ČT1. Seriál svým pojetím osciluje mezi publicistikou a dokumentem a zabývá se ožehavými tématy, která jsou pro společnost zásadní. Přestože jsou to témata diskutovaná, pro řadu lidí jsou skryta v jakémsi pološeru. První čtyři díly se věnují tématům, jako je šikana, prostituce, neúspěšné operace a příběhům lidí, kteří byli neoprávněně obviněni z trestného činu. První díl pořadu, jehož stopáž je 26 minut, uvede ČT v úterý 6. září od 22:15.

„Snažíme se přinášet příběhy konkrétních lidí a spolu s tím témata, o kterých se málo mluví nebo nemluví vůbec,“ řekl na dnešní novinářské projekci výkonný ředitel ČT1 Radan Dolejš. Každý díl cyklu je postaven na propletení několika příběhů lidí, kteří mají s danou tematikou zkušenosti, ale každý jiné. Díky tomu bude téma posuzováno z mnoha úhlů pohledu. 

Na zpracování jednotlivých témat se podílela řada zkušených režisérů a reportérů. „Celý cyklus se rodil ve velkých porodních bolestech. Naším záměrem nebylo řešit, zda lidé, kteří zde vystupují, jednají správně, nebo ne. Nehledáme ani žádná východiska z jejich obtížných situací za pomoci odborníků. Snažíme se pouze odhalit, jak tito lidé žijí a jak na svůj život nahlíží,“ vysvětlila šéfdramaturgyně a moderátorka pořadu Jana Škopková, která informovala, že v současné době je vyrobeno prvních dvacet dílů. O případném pokračování se prý bude uvažovat až podle divácké úspěšnosti.

0Díl s názvem Kněžky lásky je o tématu prostituce a srovnává životní příběh současných prostitutek s bývalou prostitutkou, která se v životě dostala až na úplné dno. „Ráda zpracovávám jakékoli téma a pátrám po tom, proč lidé žijí, tak jak zrovna žijí. Lze tvrdit, že všichni jsme takoví životní amatéři,“ řekla režisérka tohoto dílu Věra Chytilová. „Nejvíc se dovíte, když o tom děláte film, protože musíte klást otázky a pátrat, vlastně i když nerozumíte sami sobě,“ doplnila režisérka.