I Lady Gaga „poškozuje bezpečnost čínské kultury“

Peking - Hity popových hvězd Lady Gaga a Beyoncé či skupin Take That a Backstreet Boys jsou mezi stovkou písní, které čínské ministerstvo kultury zařadilo na černou listinu. Internetové hudební stránky dostaly lhůtu do 15. září, aby odstranily nahrávky, které podle úřadů v Pekingu „poškozují bezpečnost čínské kultury“. Pokud někdo zákazu neuposlechne, hrozí mu trestní stíhání.

Většina songů na černé listině pochází z Tchaj-wanu a Hongkongu, několik jich je také z Japonska. V řadě západních interpretů má Lady Gaga šest zakázaných skladeb: The Edge of Glory, Hair, Marry the Night, Americano, Judas a Bloody Mary.

Závadná je podle čínských úřadů také píseň Beyoncé Run the World, song Last Friday zpěvačky Katy Perryové či hit I Want It That Way od kapely Backstreet Boys, který je více než deset let starý.

Lady Gaga je naopak vítána v americkém seriálu o rodince Simpsonových. Podle britského zpravodajského serveru BBC produkce kreslené show potvrdila, že si zpěvačka v seriálu „zahraje“. Epizoda s názvem Lady Goes Gaga se v USA bude vysílat na jaře 2012. Popová zpěvačka text své postavy namluvila tento měsíc.

„Byla to jedna z nejlepších věcí, jakou jsem kdy dělala,“ řekla podle serveru BBC pětadvacetiletá zpěvačka. Při namlouvání svého komentáře si prý musela neustále připomínat, jak je humor kreslených postav upřímný. „Na tuto věc jsem se snažila soustředit, abych moc nepřehrávala a byla opravdu tak upřímná, jak to bylo možné,“ řekla Lady Gaga.

Postava Lady Gaga se v seriálu objevila již jednou, v epizodě, kde účinkovala s Eltonem Johnem, popová zpěvačka ji ale tehdy nenamlouvala. Tentokrát přijede kreslená Lady Gaga do Springfieldu povzbudit Lisu, která má nízké sebevědomí. Lady Gaga prozradila, že její kreslená dvojnice nakonec políbí Lisinu matku Marge a řekne „jablko nepadá daleko od mého uměleckého stromu“.

Tvůrce seriálu prý překvapily zpěvaččiny improvizační i herecké schopnosti. Producent populárního pořadu Matt Groening řekl, že v něm od začátku chtěl vždycky mít ty největší ikony současnosti, a Lady Gaga „jí je“.