Festivalové tečky za prázdninami

Praha - Bohatá nabídka letních hudebních festivalů vyvrcholí několika akcemi poslední prázdninový víkend. Festivaloví příznivci mohou slyšet své oblíbené interprety například na akcích jako jsou Rock for Church(ill) ve Vroutku u Podbořan, On the Road na Pardubicku, festival Natruc v Kolíně, Moravské hrady ve Valticích, Rock na Valníku ve Slaném nebo pražský Pyrofest.

V pátek byl ve Vroutku u Podbořan zahájen 12. ročník festival Rock for Church(ill), jehož organizátoři slibují kvalitní interprety napříč žánry. „Z původně regionální akce vyrostl mezinárodní festival, kterého se letos zúčastní například velký objev taneční scény Parov Stelar z Rakouska, jejichž vystoupení bude po dvou zcela vyprodaných pražských klubech festivalovou premiérou,“ uvedl za pořadatele Lukáš Kolíbal. Vedle domácí špičky reprezentované Tata Bojs, United Flavour, Sunshine či Skyline dále vystoupí Zion Train, Deadly Hunta nebo jamajský zpěvák Earl16.

Rock for Church(ill) 2011
Zdroj: Stránky festivalu

12. ročník akce Rock na Valníku začal již ve čtvrtek ve Slaném, kde za účasti 1 500 lidí vyvrcholil program koncertem Tří sester. Do sobotního večera se v areálu letního kina, kde se festival podle organizátora Svatopluka Švába koná naposledy, představí dalších několik desítek kapel, o víkendu například Znouzecnost, N.V.Ú. nebo Už jsme doma.

Šestý ročník festivalu On the Road letos v areálu autokempu U Čochtana na Pardubicku do sobotního večera nabídne téměř dvě desítky hudebních uskupení. Letošní novinkou bude druhá scéna, na které vystoupí kromě divadelních souborů i začínající literáti. „Tento rok jsme se konečně odhodlali a rozhodli jsme se udělat druhou scénu, na které se budou moci prezentovat i mimohudební záležitosti. Myslím, že jako začátek je to více než dobré,“ řekl člen pořádajícího sdružení Dea Dealbata a zároveň frontman Vypsané fixy Michal „Márdi“ Mareda.

Festival On the Road 2011
Zdroj: Stránky festivalu

Na příchozí podle něj čeká také pořádná porce muziky, například punková legenda Visací zámek, Lenka Dusilová nebo Zuby nehty. Vedle zaběhnutých interpretů zahrají i mladé formace. Jako každý rok jde celý výtěžek z akce na konto dvou subjektů. Prvním z nich je organizace SKP Centrum o.p.s., jejímiž klienty jsou lidé s duševním postižením. Druhým pak projekt Adopce na dálku, který se zaměřuje na pomoc dětem z rozvojových zemí.

S několika novinkami přichází i festival Natruc, který se uskuteční již počtrnácté na Kmochově ostrově v Kolíně. Návštěvníci se mohou těšit na vystoupení předních tuzemských interpretů, jako je Anna K., Sto zvířat, UDG, Xindl X a také vybraných zahraničních hudebních lahůdek. Hlavní hvězdou festivalu bude slovenský zpěvák Richard Müller. Zahraje i skupina Rybičky 48, která se před několika dny zhostila role předkapely na startu turné americké punk rockové legendy The Offspring.

Festival Natruc 2011
Zdroj: Stránky festivalu

Další akce se konají na řadě míst v celé České republice. Například ve Valticích končí série koncertů Moravské hrady, která je součástí putovního festivalu Hrady.cz. V Praze se zase v neděli koná na dostihovém závodišti ve Velké Chuchli akce Pyrofest, která vedle hudebních vystoupení nabídne dostihy, program pro děti a na závěr velkou pyrotechnickou show.