Češka uspěla na mistrovství v předstírání

Oulu - Třetí místo na mistrovství světa ve hře na imaginární kytaru nazvaném Air Guitar World Championships 2011, jež se uskutečnilo v pátek ve finském Oulu, získala česká reprezentantka Veronika Müllerová. Také celkovou vítězkou se letos poprvé v šestnáctileté historii soutěže stala žena, německá reprezentantka Aline Westphalová.

„I přes deštivé počasí sledovalo světové finále 7 000 lidí,“ uvedl organizátor české účasti Filip Černý, který je s výkonem své svěřenkyně spokojen. „Podle mého si zasloužila lepší hodnocení poroty. Jsem ale rád, že domů vezeme alespoň bronz, to je velmi důležité pro budoucnost této podivné disciplíny u nás,“ domnívá se.

Air Guitar World Championships je celosvětově rozšířená recesistická soutěž, ve které soutěžící předstírají hru na kytaru. Soutěže, která se koná od roku 1996, se účastní zástupci více než 20 zemí. Při krátkém vystoupení se soutěžící snaží co nejpřesvědčivěji navodit dojem, že mají v ruce hudební nástroj. Výkon mohou doprovázet tanečními kreacemi či pantomimou.


Na ještě lepší umístění v budoucnosti pomýšlí také závodnice. „Vítězství jsme měli na dosah ruky. Příští rok to zkusím znovu, doufám, že bude štěstí na naší straně,“ uvedla Müllerová, jinak vystudovaná inženýrka chemie. Česko již Müllerová na mistrovství světa podle Černého reprezentovala, i když ve velmi odlišné disciplíně. V roli pilota bezmotorového letadla se totiž před čtyřmi lety zúčastnila světového šampionátu, umístila se na dvacáté příčce.

Nyní jí však učarovala imaginární kytara. „V Opavě, kde pracuji, je to jedna z mála možností, jak se opravdu pobavit, a tak se bavím,“ uvedla Müllerová. „Navíc je to velice levná zábava, ani kytaru si nemusíte kupovat,“ dodala.

Zástupce Česka se šampionátu poprvé zúčastnil loni, tehdejší reprezentant Bedřich „Babinoška“ Lévi však porotu nepřesvědčil. Černý alespoň o Léviho finské misi natočil krátký dokumentární film Podivuhodná cesta za titulem mistra světa.