Lidice soutěží o evropského Oscara

Berlín - Film Lidice režiséra Petra Nikolaeva byl vybrán Radou European Film Awards (EFA) spolu s dalšími 39 evropskými filmy do 24. ročníku soutěže Evropských filmových cen, evropské obdoby Oscarů. Historický snímek, který vznikl v koprodukci České televize, už v českých kinech vidělo přes 400 tisíc diváků.

„Samozřejmě bychom byli šťastní, kdybychom se dočkali nějakého ocenění během slavnostního vyhlášení vítězů začátkem prosince v Berlíně, ale už jen fakt, že Lidice vybrali, je obrovský úspěch sám o sobě,“ domnívá se producent filmu Adam Dvořák.

Film Lidice nyní promítají v rámci druhého ročníku Týdne českých filmů v Izraeli, který od 21. srpna do 8. září pořádá České centrum Tel Aviv ve spolupráci s Velvyslanectvím ČR v Izraeli a Israel Cinematheques. Přehlídka odstartovala v pondělí slavnostním večerem a exkluzivním uvedením filmu Lidice v Tel Avivu za osobní účasti jeho tvůrců - Adama Dvořáka, Davida Raucha a jednoho z autorů filmové hudby Jamese Harriese. „Máme super odezvy, úžasní lidé - všechny generace, kteří po projekci tleskají, sedí s námi v kinech a ptají se… Diskuze nikdy netrvala méně než hodinu,“ podotkl Dvořák.

Snímek Lidice s rozpočtem 70 milionů korun se objevil v tuzemských kinech 2. června. Hlavní role ztvárnili Karel Roden, Zuzana Fialová, Zuzana Bydžovská, Roman Luknár, Veronika Kubařová a Jan Budař.