Propojení ND a SOP diváci v této sezoně prý nepoznají

Praha - Národní divadlo v Praze nastínilo plány pro nadcházející, 129. sezonu - první společnou se Státní operou. Obě organizace se majetkově propojí od 1. ledna 2012. „Divadelní sezona v obou institucích proběhne ještě odděleně,“ podokl k plánovanému programu šéf ND a pověřený ředitel SOP Ondřej Černý.

Národní divadlo uvede v sezoně 2011/2012 dvě baletní, čtyři operní a osm činoherních premiér. V repertoáru zůstane 52 inscenací z uplynulých sezon.

Černý počítá s postupným vybudováním jednoho baletního a jednoho operního souboru se dvěma orchestry a dvěma sbory, jak bylo oznámeno v červnu při rozhodnutí o transformaci Národního divadla a Státní opery. Změny budou ale postupné. „Naši diváci by v zásadě neměli poznat, že v roce 2012 dojde k propojení, teprve další sezony by měly ukázat sílu tohoto svazku,“ upozornil Černý.

První novinkou baletu bude 21. listopadu večer britského choreografa Christophera Bruce nazvaný Moonshine. Koncem března bude mít v historické budově českou premiéru Šípková Růženka choreografa a režiséra Javiera Torrese s hudbou Petra Iljiče Čajkovského. Sezonu završí retrospektiva prací šéfa baletu a choreografa Petra Zusky od roku 2002. Diváci uvidí 17 baletů v šesti večerech, každý ve třech reprízách.

Svěcení jara / 1 . symfonie D-dur
Zdroj: Národní divadlo
Autor: Pavel Hejný

První činoherní novinkou bude na Nové scéně poprvé uvedený text filmaře a dramatika Petra Zelenky Ohrožené druhy. Král Lear se vrátí v režii Jana Nebeského, zatímco rodinné představení připraví jako adaptaci svého filmu Deváté srdce režisér Juraj Herz. Ve Stavovském divadle se objeví politické dokudrama z roku 2009 Lucy Prebbleové o „největším korporátním zločinu v historii USA“ Enron. Další premiéry nabídnou Beaumarchaisovu Figarovu svatbu, Steigerwaldovu hru Má vzdálená vlast, Ioneskova Nosorožce v režii divadelníka Gábora Tompy a hru Martina Františáka Karla. „Snad můžu prozradit, že jsme v jednání o pokračování spolupráce s Robertem Wilsonem,“ nastínil šéf činohry Michal Dočekal další plány. Slavný americký režisér a scénograf nastudoval pro zlatou kapličku Čapkovu Věc Makropulos s pěvkyní Soňou Červenou v hlavní roli.

Miroslav Donutil a Soňa Červená ve hře Věc Makropulos
Zdroj: Národní divadlo
Autor: Lucie Jansch

„Zahajujeme Jakobínem, který patří k pokladům české opery,“ uvedl k programu nastávající sezony šéf opery ND Jiří Heřman. Jakobína v nastudování šéfdirigenta orchestru Tomáše Netopila a režii právě Heřmana uvede divadlo krátce po 170. výročí narození Antonína Dvořáka. Událostí má být v polovině ledna světová premiéra díla Marka Ivanoviče Čarokraj, jehož vznik inspiroval román Geralda Durrella Mluvící balík. Na českou první scénu se v něm vrátí tým Petra a Matěje Formanových. V české premiéře představí Národní divadlo Brittenovu operu Gloriana, komponovanou u příležitosti korunovace britské královny Alžběty II. Stavovské bude v červnu hostit Mozartova Dona Giovanniho v „mladém pohledu“ režijního tandemu SKUTR Lukáše Trpišovského a Martina Kukučky.

Z rozhodnutí ministerstva kultury bude od 1. ledna 2012 Státní opera Praha majetkově propojena s Národním divadlem, obě instituce jsou příspěvkovými organizacemi MK. Postupně dojde k vybudování jednoho baletního souboru a jednoho operního se dvěma orchestry a dvěma sbory.

0Baletní soubor povede současný šéf baletu ND Petr Zuska. Ve vedení opery zůstane do konce sezony 2011/2012 Jiří Heřman, poté jeho závazek převezme slovinský režisér a scénograf Rok Rappl, vystupující pod uměleckým jménem Rocc, který je uměleckým šéfem opery SOP.

Odborové organizace SOP nadále sloučení souborů odmítají. Toto stanovisko na své červencové schůzi podpořil i Senát, který těsnou většinou označil propojení SOP s Národním divadlem za nevhodné, nekoncepční a nedůvodné. Petici za zachování samostatnosti operního i baletního souboru SOP podepsalo přes 18 tisíc lidí.


Video Reportáž Jiřího Svobody
video

Reportáž Jiřího Svobody

Státní opera plánuje na nadcházející sezonu čtyři premiéry. Všechny se uskuteční až po plánované transformaci v roce 2012. První se stane opera Tři Pintové, kterou SOP připravuje na 12. ledna 2012 pod vedením zkušeného inscenačního týmu Jiří Nekvasil (režie) a Daniel Dvořák (scéna). Baletní premiéra Minkusova Dona Quijota je naplánovaná na 16. února, koncertní uvedení opery Ambroise Thomase Mignon zazní 1. dubna k 20. výročí vzniku SOP. Operní repertoár se dále rozšíří o dva příběhy vášnivé lásky a smrtelné žárlivosti - jednoaktová opera Sedlák kavalír Pietra Mascagniho a Komedianti Ruggiera Leoncavalla budou mít premiéru 14. června příštího roku.