Brněnská divadla odkrývají své plány do nové sezony

Brno – Operní soubor Národního divadla Brno vycestuje příští rok na velké turné do Japonska. Stráví tam celý červen a odehraje kolem 20 představení Aidy a Nabucca od Giuseppa Verdiho. Nyní divadelníci upřesňují program turné a domlouvají sólisty. Soubor vystupoval v minulosti v Japonsku vcelku pravidelně. Příští turné bude osmé za posledních 12 let. Poslední zájezd se uskutečnil v roce 2008, kdy Brňané v Japonsku uvedli svou inscenaci Wagnerova Tannhäusera.

O dva roky dříve opera přilákala na svůj komponovaný mozartovský program přes 18 000 diváků. V roce 2004 procestovala zemi vycházejícího slunce s méně známou operou Engelberta Humperdincka Perníková chaloupka.

Letos v létě brněnská opera Evropu neopustila. Spolu s baletem se v srpnu představila pod širým nebem na pontonovém jevišti ukotveném na řece Drávě ve Villachu v Rakousku. Už v červenci zavítala do Řezna na prestižní zámecký festival.

Národní divadlo Brno / Aida
Národní divadlo Brno / Aida

Naproti tomu Městské divadlo Brno zůstává doma a sezonu zahajuje původní českou hrou Mojžíš, jejímž autorem je švec z Podkrkonoší František Vodseďálek (1762 až 1843). Starý příběh zpracovaný neškoleným samoukem podle divadelníků dodnes oslovuje svou prostou přímočarostí i mravním podtextem. Jednoduchými prostředky přednáší velké drama národa na cestě za vlastní identitou i drama Mojžíše jako jedince, jenž si svůj úděl nevybral, ale byl k němu povolán. 

Režisérka Hana Burešová hru upravila a zkrátila, nahradila například některé příliš archaické a regionální výrazy. „Hra má 3 000 veršů, my jsme ji zkrátili téměř o polovinu,“ uvedla Burešová, která hru již režírovala v roce 1990 v Kladně.

Městaké divadlo Brno / Peklo
Městaké divadlo Brno / Peklo

Městské divadlo dále uvede slavný hororový muzikál Franka Wildhorna „Jekyll & Hyde“ a německé muzikálové zpracování pohádky „Kráska a zvíře“, které již MdB uvedlo v evropském turné. Prkna divadla opanují i další muzikály, historický „Papežka Jana“ a romantický „Divá Bára“. Svého uvedení se také dočká druhé pokračování volně na sebe navazující trilogie (Peklo, Očistec, Ráj) hudebního skladatele Zdenka Merty a libretisty a režiséra Stanislava Moši.