Česká filharmonie otevřela novou sezonu

Praha - Česká filharmonie (ČF) zahájila ve vyprodané Dvořákově síni Rudolfina 116. sezonu pod taktovkou šéfdirigenta Elijahua Inbala. Ve Faustovské symfonii Ference Liszta pro tenor, mužský sbor a orchestr se představil také tenorista Aleš Briscein a Pražský filharmonický sbor vedený sbormistrem Lukášem Vasilkem. Filharmonici se tak zároveň připojili k oslavám 200. výročí narození maďarského skladatele Liszta, které připadne na konec října. Dnešní koncert věnoval orchestr památce zesnulého houslového virtuosa Josefa Suka.

Zdroj: www.festival.cz Autor: Jiří Jansch

Náročnou skladbu vybral na program šéfdirigent Inbal, pro něhož začíná poslední sezona u ČF. Její předlohou byl první díl Goethova Fausta a jako hudební předobraz dramatická legenda Hectora Berlioze Faustovo prokletí. Liszt psal svou symfonii v době, kdy působil jako kapelník ve Výmaru. Zde se také konala v roce 1857 její premiéra. Inbal se s pražským publikem rozloučí v červnu příštího roku Bernsteinovou Třetí symfonií zvanou Kadiš.

Dnešní večer byl premiérou pro pětadvacetiletého houslistu Josefa Špačka mladšího, který poprvé u ČF usedl vedle dirigentského pultu jako nový koncertní mistr. Nadaný virtuos nedávno absolvoval magisterská studia u slavného houslisty Itzhaka Perlmana na prestižní newyorské Juilliard School. K filharmonikům nastoupil po jednoznačném vítězství v konkurzu, který sledoval celý orchestr. Hostoval již u řady orchestrů a věnuje se i sólové hudbě. Druhým koncertním mistrem ČF je již několik let Miroslav Vilímec.

Video Reportáž Pavly Sedliské
video

Reportáž Pavly Sedliské

Špaček není jedinou novinkou orchestru. Už od jara prochází tato příspěvková organizace ministerstva kultury reformou, kterou zahájil po svém nástupu do funkce nový generální ředitel David Mareček. Usiluje o navrácení ČF do první světové desítky nejlepších orchestrů i získání image referenčního orchestru pro českou hudbu. Reforma by se měla dokončit letos v prosinci a týká se úprav smluv o autorských právech k nahrávkám, posílení pravomocí orchestru a dalších organizačních změn.

Pokud budou reformní kroky úspěšné, dostane ČF příští rok od svého zřizovatele o přibližně 42 milionů korun víc. V současnosti činí příspěvek zhruba 76 milionů, orchestr hospodaří přibližně s 200 miliony korun. Díky tomu by se hráčům mohly zvednout platy přibližně o 15 000 korun hrubého, nyní si vydělávají okolo 29 000 korun hrubého. Stabilizace ekonomické situace i provozu orchestru byla také jednou z podmínek nástupu budoucího uznávaného šéfdirigenta ČF Jiřího Bělohlávka, který se své funkce ujme příští rok v září.

Jiří Bělohlávek
Zdroj: MHF Pražské jaro
Autor: Ivan Malý

V této sezoně se publikum může těšit například na koncert mladé ruské klavíristky Juliany Avdějevové, lotyšské houslistky Baiby Skrideové, mezzosopranistky Bernardy Finkové, pianisty Pierse Laneho či německého tenoristy Christopha Prégardiena. Abonenti se dočkají také dirigentů zvučných jmen, jako jsou Christoph Eschenbach, Herbert Blomstedt nebo sir Colin Davis.