Al Pacino dostal v Benátkách zvláštní ocenění

Benátky - Americký herec a režisér Al Pacino obdržel na nejstarším filmovém festivalu světa v italských Benátkách zvláštní ocenění za své režisérské dílo. Zároveň mohl jedenasedmdesátiletý veterán amerického filmu v zemi svých předků představit svůj nejnovější režisérský počin Wilde Salome. I na tak hvězdném festivalu, kde se letos po červeném koberci prošli například George Clooney, Gwyneth Paltrowová nebo Madonna, přilákal Pacino na ostrov Lido davy nadšených fanoušků a lovců autogramů.

Na slavnostním galavečeru pak převzal režisérskou cenu Jaeger-LeCoultre Glory to the Filmmaker 2011 Award. Herec známý z Kmotra nebo Vůně ženy je krom jiného „úžasný režisér, jehož cenná a originální zkušenost obohacuje svět soudobého filmu“, prohlásil ředitel benátského festivalu Marco Müller.

Po převzetí ceny Pacino uvedl svůj polodokumentární film Wilde Salome pojednávající o uvedení hry Salome irského dramatika Oscara Wildea. „Rád říkám, že je to dokument, protože to není film, jenže to není ani dokument, takže jsem také zmatený,“ přiznal. Wilde známý svou homosexualitou byl pro Pacina fascinujícím člověkem, „velmi liberálním myslitelem a nadto byl vizionářem ve smyslu svého porozumění lidem a toho, že chtěl lidštější společnost a že se v té době pohyboval na opravdu nebezpečné půdě“.

Al Pacino také řekl, že poté, co začal točit vlastní filmy, dokázal lépe chápat potřeby režisérů. „Protože zpočátku se mnou byly velké potíže. Opravdu jsem ten problém neznal, nevěděl jsem, co režisér potřebuje,“ řekl Pacino. Osmašedesátý ročník Benátského filmového festivalu potrvá do soboty.