Činohra ND v nové sezoně chce být aktuálnější

Praha – Národní divadlo vstupuje do 129. sezony. Dramaturgický plán činohry představil v pořadu ČT24 Kulturama její umělecký šéf Michal Dočekal. První činoherní novinkou bude podle něho na Nové scéně poprvé uvedený text filmaře a dramatika Petra Zelenky Ohrožené druhy. Král Lear se vrátí v režii Jana Nebeského. Ve Stavovském divadle se objeví politické doku-drama z roku 2009 Lucy Prebbleové o „největším korporátním zločinu v historii USA“ Enron. Novinkou bude i první uvedení hry Karla Steigerwalda Má vzdálená vlast.

„Za stěžejní věc sezony považuji určitě Krále Leara, protože to je hra her. Osobně se těším na hru Enron, kterou budu režírovat. Je to pozoruhodná hra, která se hraje po světě a pojednává o skutečné společnosti, kterou si jistě leckdo pamatuje, jejíž podvod vyšel najevo v roce 2001. Myslím si, že tato hra z finančních kruhů je dnes velmi aktuální,“ prozradil v rozhovoru Michal Dočekal. 

Oproti původnímu dramaturgickému plánu byly ohlášeny dvě změny, z nichž první je právě nastudování hry Lucy Prebbleové. „Jelikož se dramaturgický plán připravuje s více jak ročním předstihem, tak na aktuální novinku můžeme reagovat vlastně s dvouletým zpožděním. Dovolil jsem si v souvislosti se hrou Enron udělat dramaturgickou změnu, protože ta hra je opravdu zajímavá. Druhá změna se týká uvedení nové hry Karla Steigerwalda Má vzdálená vlast, která je inspirovaná knihou Dagmar Šimkové s názvem Byly jsme tam taky, která pojednává o vězeňkyních z 50. let. Samotná Steigerwaldova hra je ale více o problémech rehabilitací a vyrovnání se s minulostí. Je to rovněž téma, které je stále bolestné,“ řekl dále Dočekal.

Video Činohra v ND: klasiku doplní dokudrama
video

Činohra v ND: klasiku doplní dokudrama

Činohra Národního divadla dále v této sezóně uvede Beaumarchaisovu Figarovu svatbu, Ioneskova Nosorožce v režii divadelníka Gábora Tompy a hru Martina Františáka Karla. Rodinné představení připraví jako adaptaci svého filmu Deváté srdce režisér Juraj Herz.