Festivalový program je určen zejména odborníkům v oboru a začínajícím architektům. Podle pořadatelů si v něm své najde ale i široká veřejnost, kterou zajímá současná architektura. „Tématem letošního ročníku AFP je popularizace použití betonu v architektuře a prezentace možností využití konstrukcí z betonu s ohledem na současný trend trvale udržitelného rozvoje,“ uvedl manažer projektu Jiří Kout. Současnou oblibu a atraktivitu betonu dokládá tím, že dvě poslední Grand Prix architektů získaly stavby, které tento stavební materiál v hojné míře využily - v roce 2010 ocenění získala Národní technická knihovna v Praze, o rok později pak pražský bytový dům s tělocvičnou.

Rozhovor s architektem Felipem Rufinem
Rozhovor s architektem Felipem Rufinem
UK - 6.9.11
Reportáž Pavly Sedliské
Stěžejním bodem programu bude také mezinárodní konference, která se betonu bude věnovat nejen z pohledu architektonického, ale i technického. Kromě Rufina vystoupí i řada tuzemských architektů, v technické části pak také odborníci ze Švýcarska a Finska.
Kromě odborných diskusí na „betonové téma“ festival nabídne i studentskou architektonickou soutěž, jejímž tématem bude řešení bytové situace v jedné z lokalit v pražské Troji. Tato malebná část české metropole dala jméno i festivalovému sympoziu, organizátoři chystají i Trojské vinobraní a Dny evropského dědictví v Troji.
Architekti beton milují kvůli jeho vlastnostem. Je přesný i osobitý, říkají. Navíc stárne přirozeným způsobem a je neobyčejně trvalý. A je i hravý. Nejnovější technologie umožňují obtisknout do betonu libovolný grafický motiv, obrázek nebo fotku. „Jedná se tzv. grafický beton, je to jedna z cest, jak dát šedivému materiálu život a zatraktivnit ho,“ říká účastnice festivalu architektka Jutta Telivuo.
Akce festivalu se konají na Úřadu městské části Praha-Troja či v budově Fakulty stavební ČVUT na Praze 6.