Arch For People láká lidi na beton

Praha - Současné trendy v architektuře představuje ode dneška architektonický festival ARCH FOR PEOPLE. Do 14. září nabídne semináře, workshopy, soutěže i diskuze se zahraničními architekty. Pozvání do české metropole přijal například španělský architekt Felipe Artengo Rufino, který na rodných Kanárských ostrovech navrhl několik betonových staveb, včetně sídla vlády. Právě využití betonu je stěžejním tématem festivalu.

Festivalový program je určen zejména odborníkům v oboru a začínajícím architektům. Podle pořadatelů si v něm své najde ale i široká veřejnost, kterou zajímá současná architektura. „Tématem letošního ročníku AFP je popularizace použití betonu v architektuře a prezentace možností využití konstrukcí z betonu s ohledem na současný trend trvale udržitelného rozvoje,“ uvedl manažer projektu Jiří Kout. Současnou oblibu a atraktivitu betonu dokládá tím, že dvě poslední Grand Prix architektů získaly stavby, které tento stavební materiál v hojné míře využily - v roce 2010 ocenění získala Národní technická knihovna v Praze, o rok později pak pražský bytový dům s tělocvičnou.

Video Rozhovor s architektem Felipem Rufinem
video

Rozhovor s architektem Felipem Rufinem

Rozhovor s architektem Felipem Rufinem

UK - 6.9.11

Reportáž Pavly Sedliské

Stěžejním bodem programu bude také mezinárodní konference, která se betonu bude věnovat nejen z pohledu architektonického, ale i technického. Kromě Rufina vystoupí i řada tuzemských architektů, v technické části pak také odborníci ze Švýcarska a Finska.

0Kromě odborných diskusí na „betonové téma“ festival nabídne i studentskou architektonickou soutěž, jejímž tématem bude řešení bytové situace v jedné z lokalit v pražské Troji. Tato malebná část české metropole dala jméno i festivalovému sympoziu, organizátoři chystají i Trojské vinobraní a Dny evropského dědictví v Troji.


Architekti beton milují kvůli jeho vlastnostem. Je přesný i osobitý, říkají. Navíc stárne přirozeným způsobem a je neobyčejně trvalý. A je i hravý. Nejnovější technologie umožňují obtisknout do betonu libovolný grafický motiv, obrázek nebo fotku. „Jedná se tzv. grafický beton, je to jedna z cest, jak dát šedivému materiálu život a zatraktivnit ho,“ říká účastnice festivalu architektka Jutta Telivuo.

Akce festivalu se konají na Úřadu městské části Praha-Troja či v budově Fakulty stavební ČVUT na Praze 6.

  • Arch For People / krása betonu
    Arch For People / krása betonu zdroj: Arch For People
  • Arch For People / krása betonu
    Arch For People / krása betonu zdroj: Arch For People