Národní muzeum stěhuje antropologickou expozici

Praha – Národní muzeum dnes stěhuje antropologickou expozici, kde jsou ostatky lidských koster. Zhruba tři sta exponátů z přírodovědecké sbírky, mezi nimiž je například slovanský hrob z Velké Moravy, se přesune do depozitáře v Horních Počernicích. V rámci rekonstrukce se stará budova Národního muzea propojí s budovou Federálního shromáždění a tím se několikanásobně rozšíří výstavní prostor. Expozice budou sledovat dvě základní linky, a to přírodní a společenské vědy. Cílem nového pojetí expozic je podle ředitele muzea Michala Lukeše vyprávět příběhy.

Dnes se z antropologické sbírky přesune zhruba osm až deset exponátů, celkově pak na tři sta. „Velmi ojedinělý je například nález lebky chlapce, který v dětství prodělal úraz a následkem toho úrazu došlo ke srůstu obou čelistních kloubů. To znamená, že nemohl otvírat ústa a měl tak určitě potíže s příjmem potravy,“ vysvětluje antropolog Národního muzea Petr Velemínský.

Stará budova Národního muzea je uzavřená od 7. července. Do konce roku se z ní odstěhuje sedm milionů exponátů, následovat bude samotná rekonstrukce. Během ní budou vytvořeny nové výstavní prostory v suterénu, vyhlídka v kopuli a tunel spojující historickou budovu s objektem bývalého Federálního shromáždění, které nyní také spravuje muzeum. Celkem bude rekonstrukce stát 4,5 miliardy korun.

Video Vstup Martiny Tlachové
video

Vstup Martiny Tlachové

Vstup Martiny Tlachové

Studio ČT24, 7.9.2011

Reportáž Martiny Tlachové

Přírodovědecké sbírky se přesunou do depozitáře v Horních Počernicích, knihovna a historické muzeum do depozitáře v Terezíně a knihovní fondy zároveň i do zámku na Zbraslavi. Jedinými třemi výjimkami, které se stěhovat nebudou, jsou kostra plejtváka myšoka a velkorozměrové exponáty slona a žirafy. Pokud se dodrží plánovaná doba rekonstrukce, návštěvníci se na novou budovu muzea mohou těšit v roce 2016.