Cenu Mercury Prize za nejlepší album získala PJ Harvey

Londýn - Anglická zpěvačka a kytaristka PJ Harvey získala cenu Mercury Prize  za nejlepší album Británie. Porota ocenila její nahrávku Let England abake. Zpěvačka se stala první osobností, která prestižní ocenění získala podruhé v životě. Album, které je inspirované válkou v Afghánistánu a Iráku bylo mezi porotci jasným favoritem. PJ Harvey letos porazila dalších 11 nominovaných, včetně zpěvačky Adele nebo rockové kapely Elbow. Prestižní cena se uděluje od roku 1992 za nejlepší album z Británie nebo Irska.

„Chtěla bych moc poděkovat za ocenění a uznání mé práce, jsem ráda, že tady dnes večer můžu být, když jsem dostala cenu poprvé před deseti lety, 11. září 2001, byla jsem ve Washingtonu a z okna hotelového pokoje sledovala, jak hoří Pentagon,“ řekla kromě jiného v děkovné řeči umělkyně.

Zpěvačka, proslulá svými provokativními texty, pracovala na albu téměř tři roky. V roce 2008 ji inspirovala rozhlasová hra o zakladateli organizace mapující po světě válečné hroby britských vojáků. „Trvalo mi poměrně dlouho, než jsem své poslední album napsala a složila a je pro mě hodně důležité. Chtěla jsem vytvořit něco smysluplného, ne pro sebe, ale pro ostatní lidi, něco, co přetrvá,“ pokračovala PJ Harvey.

Video Reportáž Pavly Sedliské
video

Reportáž Pavly Sedliské

Sklady z oceněného alba představí britská rockerka i českému publiku. Vůbec poprvé v tuzemsku vystoupí 27. října v pražské Lucerně.

Polly Jean Harvey (* 9. října 1969, Yeovil, Anglie) je anglická zpěvačka, kytaristka a autorka písní, jedná z předních představitelek britského alternative rocku. Nazpívala dva duety s Nickem Cavem (Henry Lee a Death is not the End) a napsala několik písní pro Marianne Faithfull. S Björk zazpívala coververzi písně I can't get no satisfaction od Rolling Stones.