Dvořákova díla zazní i v dalších dnech festivalu, výjimečné bude například provedení Requiem 15. září v katedrále sv. Víta na Pražském hradě v podání České filharmonie, rezidenčního orchestru festivalu. Dvořákova Praha se pyšní mezinárodním věhlasem, letos je ale kvůli výročí skladatelova narození ještě významnější. Vystoupí na něm 40 domácích a zahraničních hvězd, celkem se odehraje dvaadvacet koncertů.
Dirigent James Gaffigan, jenž společně s Českou filharmonií dnes festival zahájí, se podle svých slov setkal s Dvořákem již v raném věku. „Dvořáka jsem znal ještě před Mozartem a konkrétně k Novosvětské symfonii mám velký vztah,“ uvedl. Nad nabídkou dirigovat zahajovací koncert neváhal ani chvilku. „Nemusel jsem o tom přemýšlet, ihned jsem řekl ano. Toto je vlastně poprvé, kdy pracuji v Praze s Českou filharmonií, a na takovou nabídku takového orchestru musíte říci jedině ano, protože to je jeden z nejlepších orchestrů na světě, má jednu z nejúžasnějších tradic a má za sebou úžasnou historii. Je to pro mě velká čest,“ řekl.

Reportáž Maria Kubaše
Reportáž Maria Kubaše
Rozhovor s Jamesem Gaffiganem
Začíná festival Dvořákova Praha
Poslední vstupenky zbývají podle pořadatelů na Filharmonický orchestr milánského divadla La Scala na 12. září i na závěrečný koncert 24. září, na němž zazní skladby Dvořáka a Beethovena v podání Rotterdamské filharmonie.