Kniha jako výtvarný objekt

Praha – Mezi knihy v Národní knihovně přibylo několik dalších kousků. Nejedná se ale o tradiční tisky. Studenti z brněnského ateliéru tu vystavují své knižní instalace a ukazují tak přístup k tomuto nejstaršímu médiu na světě. Text je u nich ale mnohdy až na druhém místě.

Mladí umělci se zaměřují na knihu více jako na výtvarný objekt. Chtějí tak najít nové způsoby, jak knihu ochránit před rozpínavými moderními technologiemi. „Kniha je pro mě prostor pro moje myšlenky a pro moje umělecké tvoření,“ říká studentka ateliéru Papír a kniha Kateřina Valášková. Podle kurátorky výstavy Julie Kačerovské už kniha není hlavním nosičem informací, ale pořád má význam jako symbol a může být i symbolem umění.

Tradiční výroba autorských knih má své místo především v Německu, kde je solidně dotována. U nás je ale umělecké řemeslo pro knihaře spíš koníčkem. „Myslíme na zadní vrátka, což je důkaz toho, že jsme si pořídili tuto technologii, i když starou, v podstatě neekonomickou, ale z výtvarného hlediska zajímavou,“ vysvětluje umělecký knihař Lubomír Krupka.

Video Reportáž Ondřeje Moravce
video

Reportáž Ondřeje Moravce

Výroba uměleckých knih je práce pouze pro trpělivé, například výroba takovéto knihy může trvat měsíc, ale klidně i dva roky. Tato zdlouhavost ale přesto mladé umělce od tvorby neodrazuje. Brzy ale už nebudou mít, kde se tomuto řemeslu detailně učit. Jediný specializovaný ateliér na brněnské fakultě výtvarných umění se totiž od letošního roku má proměnit na ateliér grafického designu.