Zlatého lva v Benátkách získal Faust

Benátky – Ruský film Faust, volně založený na klasické tragédii Johanna Wolfganga Goetha, získal hlavní ocenění benátského filmového festivalu Zlatý lev pro nejlepší film. Snímek režiséra Alexandera Sokurova byl kritiky hodnocen jako jeden z favoritů.

Sokurov ve svém díle znovu převyprávěl archetypální příběh o setkání člověka s ďáblem. Film je meditací o korupci mocí, napsala agentura AFP. Postavy jsou v něm vystaveny tíživé atmosféře blížícího se konce světa.

Film nebyl natočen v ruštině, ale v jazyce předlohy, tedy v němčině. Podle ruských médií si režisér ani ruskou verzi nepřeje. Film je poslední částí volné tetralogie, jejíž součástí jsou předešlé snímky Moloch, Býček a Slunce. Myšlenka vytvořit elegickou čtyřdílnou epopej podle Sokurova vznikla před 30 lety, jejím ústředním motivem je „sledování běhu času a lidských osudů“.

Sokurov se benátského festivalu zúčastnil, mimo soutěž, už dvakrát, naposledy v roce 2009. Rusko získalo hlavní cenu v Benátkách popáté, naposledy to bylo v roce 2003 s filmem Andreje Zvjaginceva Návrat.

Hanba, Prostý život, Lidé hory lidé moře

Porota v čele s americkým režisérem Darrenem Aronofským (Černá labuť) udělila ocenění pro nejlepšího herce Irovi německého původu Michaelu Fassbenderovi za zpodobnění sexuálně závislého muže ve filmu Shame (Hanba), který natočil britský výtvarný umělec a režisér Steve McQueen, jmenovec známého amerického herce, jenž zemřel v roce 1980.

Michael Fassbender
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Andrew Medichini

Nejlepší herečkou byla vyhlášena Číňanka Deanie Yipová, která hraje stárnoucí domácí posluhovačku v dramatu A Simple Life (Prostý život) režisérky Ann Huiové. Stříbrného lva pro nejlepšího režiséra si z 68. ročníku nejstaršího filmového festivalu světa odnáší překvapivě Číňan Šang-ťün Cchaj za snímek People Mountain People Sea (Lidé hory lidé moře).

Cenu za nejlepší scénář si letos ve městě na laguně převzali Řekové Efthimis Filippu a Jorgos Lanthimos, kteří napsali příběh k filmu Alpeis. Vypráví o skupině herců, kteří se převtělují do nedávno zesnulých lidí, aby zmírnili zármutek jejich příbuzných. Zvláštní cenu poroty získalo italské filmové drama Terraferma režisérky Emanuele Crialeseové.

Za letošním festivalem v Benátkách se ještě před vyhlášením vítězů ohlédl pořad ČT24 Kuturama:

Video Cronenbergova Nebezpečná metoda
video

Cronenbergova Nebezpečná metoda