World Press Photo na dosah

Praha – Pražský primátor Bohuslav Svoboda večer předá Cenu Prahy, jež každoročně předznamenává zahájení výstavy snímků z mezinárodní soutěže World Press Photo. Fotografie budou k vidění od 16. září do 9. října v prostorách Karolina. Letošního ročníku prestižní soutěže se zúčastnilo bezmála 5 700 profesionálů, porota měla k dispozici více než sto tisíc snímků. Ocenila celkem 54 fotografů. Portfolio snímků, které budou na pražské výstavě, je tak ucelený přehled zásadních a výjimečných událostí loňského roku.

Vítězným snímkem se stala fotografie zachycující silný příběh znetvořené dívky ze středního Afghánistánu a následky zlovůle velitelů Tálibánu, kteří ji za útěk od manžela-tyrana uřezali nos a uši. Působivý portrét Bibi Aishy od fotografky Jodi Bieber v sobě ukrývá děs i krásu - síla obrazu spočívá v důstojnosti mladé ženy a chápavém přístupu fotografky.

Nevypovídá pouze o případu samotné Aishy, ale i o osudech dalších žen po celém světě, jejichž životy jsou stále v nebezpečí. „Nejdřív vidíte ženu. Až teprve pak si začínáte všímat, co se jí vlastně stalo. To lidi opravdu zasáhne. Myslím, že to každý prožíval velmi silně,“ podotkla Anna Lena Mehrová z World Press Photo.

„World Press Photo každoročně mapuje všechno, co se stalo v roce 2010. “Zjednodušit by se to dalo do dvou oddílů. Jedním jsou přírodní katastrofy a důsledky pro jejich obyvatele a druhým takové ty místní bojůvky, války, poloválky, konflikty. Dominantní fotografie jsou samozřejmě aktuality, které se rozlišují asi v pěti kategoriích," přiblížila hlavní organizátorka World Press Photo Michaela Kindlová.

Video Začíná výstava fotografií World Press Photo
video

Začíná výstava fotografií World Press Photo

Začíná výstava fotografií World Press Photo

Studio 6, 15.9.2011

Reportáž Ondřeje Moravce

Rozhovor s Michaelou Kindlovou

A jaké jsou současné trendy žurnalistické fotografie podle Michaely Kindlové? „Pokud pomineme technické změny, tak samozřejmě letos poprvé tady například vidíme fotografie z Googlu, fotografie z ulic. Čím je doba rychlejší, tím už je těch neprobádaných míst méně a méně. World Press Photo vždycky přineslo nějaké fotky, které do té doby nikdo ještě neobjevil, a to samozřejmě postupem času ubývá,“ říká.

World Press Photo za rok 2010 / autor: Adam Pretty (Tom Daley, britský skokan do vody, při kvalifikaci na Olympijských hrách mládeže v Singapuru)
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Adam Pretty

Prestižní výstava byla v metropoli poprvé k vidění v roce 1990. Nad již tradiční expozicí převzali letos záštitu pražský primátor Bohuslav Svoboda a místopředseda Senátu Přemysl Sobotka.

World Press Photo je nezávislá nezisková organizace založená v roce 1955 v Nizozemsku. Jejím hlavním cílem je podporovat a mezinárodně propagovat práci profesionálních fotoreportérů. Za léta své existence se z World Press Photo stala nezávislá platforma pro fotožurnalistiku a svobodnou výměnu informací. V rámci dosažení svých cílů World Press Photo pořádá největší a nejprestižnější každoroční soutěž v žurnalistické fotografii.