Osmdesátník Jiří Suchý zpívající, hrající, zdokumentovaný

Jiří Suchý – básník, textař, spisovatel, herec, režisér, grafik, šansoniér a spoluzakladatel divadla Semafor – oslaví 1. října osmdesáté narozeniny. Česká televize mu popřeje všechno nejlepší s předstihem už v sobotu 24. 9. ve stejnojmenném pořadu. Suchého připomene také v hudebních filmech Kdyby tisíc klarinetů a Bylo nás deset, především ho ale přiblíží dvěma novými dokumenty.

Všechno nejlepší (24. 9. ve 20:00 na ČT1) přijdou Jiřímu Suchému popřát do divadla Semafor hosté z řad herců, zpěváků, výtvarníků, režisérů i vědců. Oslavenec sám bude provázet večerem, v němž na prknech, s kterými je nedomyslitelně spojen, nejen zazní jeho písně, ale diváci se dočkají i ukázek z jeho filmové, divadelní a televizní tvorby.

Do dlouhého seznamu Suchého počinů patří i muzikál Kdyby tisíc klarinetů (24. 9. ve 21:20 na ČT1). Snímek o vojácích, jejichž zbraně se proměnily v hudební nástroje, natočil v roce 1964 Ján Roháč společně s Vladimírem Svitáčkem podle stejnojmenného divadelního „leporela“ Jiřího Suchého, které mělo premiéru v prosinci 1958 v Divadle Na zábradlí. Před kamerou se kromě známých herců - Jany Brejchové či Jiřího Menzla – objevili i zpěváci Waldemar Matuška, Hana Hegerová, Karel Gott a samozřejmě autorská dvojice Jiří Suchý a Jiří Šlitr.

Jejich písničky zazní ve vojenském prostředí i v hudební komedii Bylo nás deset (1. 10. V 16:25 na ČT2). Vznikla o rok dříve než filmové „Klarinety“ – v roce 1963. Pod vedením vojína Čiperky (Jaroslav Satoranský), kterému neodolá ani krásná Olga Schoberová, si zamuzicírují třeba Jiří Krampol nebo Ctibor Turba.

Osobnost Jiřího Suchého připomenou také dva dokumenty. V den jeho osmdesátin snímek nazvaný jednoduše Jiří Suchý (1. 10. Ve 20:45 na ČT2) a o několik dní později film Jiří Suchý a jeho Perplex (6. 10. Ve 20:00 na ČT2), který známého textaře, hudebníka a divadelníka představí v roli filmaře.

Kromě těchto pořadů se diváci mohou s Jiřím Suchým setkat i v Galashow s latinou (1. 10. Ve 20:00 na ČT1), kde zazní písně z tvorby dvojice S+Š v 60. letech. S Milanem Lasicou mohou zavzpomínat Kam zmizel ten starý song (28. 9. Ve 13:30 na ČT2) a s Jaromírem Hanzlíkem na Úsměvy Jiřího Suchého (2. 10. Ve 12:55 na ČT2). Portréty dvou režisérských a hereckých osobností – kromě Jiřího Suchého také Jiřího Menzela – přinese Inventura Febia (4. 10. Ve 22:10 na ČT2). Navíc se diváci s dvojicí S+Š mohou setkávat každou neděli dopoledne v cyklu Grandsupertingltangl.