Plecháč sedí na drátech a je mu dobře

Londýn – Mladý český designér Jan Plecháč (*1984) se svou diplomovou prací z pražské VŠUP zabodoval už v loňském ročníku cen Czech Grand Design, při nichž byl vyhlášen Objevem roku 2010. V těchto dnech svůj drátěný nábytek představuje na jedné z největších přehlídek designu Tent London, která je součástí London Design Festival.

Sedací mobiliář Icons vznikal inspirací známých ikon světové designu, přičemž se Plecháč snažil vybrat takové, které by znali i laici. Ludvíkovské křeslo, křeslo Kubus od Josefa Hoffmanna nebo Red and Blue Chair od Gerrita Riettnelda proměnil v drátěný nábytek – navíc určený pro exteriér. „Nosnou myšlenkou bylo přenést tvary ikonického nábytku do venkovního prostředí a smazat hranice mezi interiérových a exteriérovým nábytkem a interiérem a exteriérem jako takovým,“ vysvětluje Plecháč.

  • Icons (křeslo Kubus)
    Icons (křeslo Kubus) autor: Jaroslav Moravec, zdroj: Stránky Jana Plecháče
  • Icons (ludvíkovské křeslo)
    Icons (ludvíkovské křeslo) autor: Jaroslav Moravec, zdroj: Stránky Jana Plecháče

Jeho nápad kromě porotců Czech Grand Design oslovil i organizátory Tent London, kteří ho pozvali na prestižní přehlídku. Plecháč takovou možnost prezentace považuje za velkou příležitost. „Myslím, že co se týče kvality, jsme na velmi dobré úrovni,“ srovnává český design se zahraniční konkurencí.

„Bohužel čeští designéři nejsou na takových světových přehlídkách příliš k vidění, což je hrozná škoda,“ dodává ale. Přitom vystavování v zahraničí je podle něho pro mladé designéry důležité – kromě prezentace jejich práce může také přispět k dalšímu rozvoji jejich tvorby a v neposlední řadě jim dovolí porovnat se se svými kolegy z jiných zemí. Všechny tři zmíněné možnosti by rád na Tent London využil.

Video Rozhovor s Plecháčem
video

Rozhovor s Plecháčem