Objevitelskou cestu za pokladem lze podle tvůrců výstavy považovat za synonymum umělecké tvorby. Obě jsou nekonečným procesem, v němž se místo odpovědí vynořují stále nové otázky. Cesta je zároveň cílem, poklad samotný zůstává obestřen tajemstvím. Hledači pokladů se stávají autoři uměleckých děl i jejich diváci.
K pokladu neodmyslitelně patří jeho skrýš — schránka, klenotnice. Právě ona nabízí možnost, jak hledání skrytého vyjádřit ve světě výtvarného umění. „Naším programem je vychovat mladé lidi ke zručnosti, ale zároveň k uvědomění si všech souvislostí mezi uměním, designem a architekturou, a také jakési nadosobní uvažování. Proto jsme pro práci se dřevem zadali úkol vytvořit klenotnici, popřípadě klenot jako klauzuru,“ upřesňuje kurátorka výstavy a vedoucí ateliéru K.O.V. Eva Eisler.
„Klenot je něco, co schováváme v našem nitru. Jsou to vzpomínky, sny, cíle, láska, inteligence, komunikace… A tak vlastně vznikla sbírka podivných, krásných, voňavých předmětů,“ dodává s tím, že zadání v sobě zároveň obsahuje i možnosti poezie a filozofického uvažování. Výstavní projekt byl poprvé uveden v březnu 2011 v Die Neue Sammlung — The International Design Museum v Mnichově. Semestrální práce studentů VŠUP i jejich pedagogů budou v Galerii Rudolfinum k vidění do 13. listopadu.

Reportáž Terezy Radvákové
Reportáž Terezy Radvákové
Zprávy 12:00 - 1. 10. 2011