Jiří Suchý si narozeninový dort upekl sám

Praha – Legenda Divadla Semafor Jiří Suchý slaví 1. října osmdesátiny. Narozeninový koncert tentokrát věnoval sám sobě a nazval ho Znám ještě starší lidi, jeho premiéra je připravena na tento oslavencův den. „Na tom, že jsem se dožil svých osmdesátin, nemám žádnou zásluhu. To se mi udělalo samo,“ tvrdí umělec.

„Jsou to takové nemilé narozeniny, a kdyby to šlo, neslavil bych je vůbec,“ přiznal dále Suchý. Aby oslavy vypadaly alespoň trochu podle jeho představ, rozhodl se večer věnovat sám sobě a nezpívat jen nejznámější písničky, ale také ty, které má rád. „Jako skladatel jsem znám především autorstvím písní Pramínek vlasů a Blues pro tebe, ale to, že jsem napsal dalších tři sta písní, to už se nepočítá. Proto jsem si řekl, že musím konečně prorazit, dokud je člověk mladej,“ vysvětlil s nadhledem sobě vlastním.

Jako jediného hosta vybral Jitku Molavcovou, se kterou už vystupuje 42 let. „Ty ostatní zpěvačky, které se mnou vystupovaly, jsem nezařadil. To by potom tady mohly být všechny a já bych si ani nevrznul,“ podotkl Suchý.

Video Osmdesáté narozeniny Jiřího Suchého
video

Osmdesáté narozeniny Jiřího Suchého

Osmdesáté narozeniny Jiřího Suchého

Reportáž Jiřího Svobody

Na koncertě zazní i píseň ze hry Golem Voskovce a Wericha, kterou si poprvé zazpívali v roce 1976 v Hudebním divadle Karlín. Jitka Moravcová prozradila, že nápad, aby původně pánskou klaunskou dvojici vytvořila ona se Suchým, vyšel od samotného Jana Wericha, který se na premiéru v Karlíně přišel osobně podívat.

Jiří Šlitr a Jiří Suchý
Jiří Šlitr a Jiří Suchý

Narozeninové představení Znám ještě starší lidi uvidí nejenom diváci Semaforu, ale Jiří Suchý s Jitkou Molavcovou plánují, že s ním vyrazí i do dalších českých měst. Vydavatelství Supraphon k Suchého jubileu vydává komplet 11 CD obsahující 275 písní. „Výběr pokrývá první desetiletí Semaforu, takže další přichystáme až při oslavě mé devadesátky, při stovce vydáme třetí desetiletí… Jéé, to máme ještě času,“ smál se Suchý, který 3. října v divadle Semafor od Supraphonu převezme Diamantovou desku za 2 320 000 prodaných zvukových nosičů v letech 1960 až 2011.