Johannes Vermeulen: Zátiší s hudebními nástroji a knihami

Na počátku 17. století se v malbě osamostatnilo a vykrystalizovalo téma zátiší. Jedním z center, kde se emancipovalo jako samostatný obor, byla i rudolfinská Praha, největšího rozkvětu však dosáhlo v Holandsku. Dnes mimo jiné vypovídají i o době, ve které vznikla, jsou tedy i historickým dokumentem. Malbě zátiší se věnoval i Johannes Vermeulen. Pražský obraz Zátiší s hudebními nástroji a knihami (Vanitas) nese malířův monogram a byl namalován kolem roku 1660. O detailech bravurního uměleckého díla i bohaté a složité symbolice Vanitas pohovoří kurátorka Jitka Handlová.

Jitka Handlová vystudovala Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy, obor historie (1980–1986). V roce 1987 nastoupila interní aspiranturu na Akademii věd (do roku 1989). Od roku 1993 je kurátorkou pro edukaci v Národní galerii v Praze. V centru odborných zájmů Jitky Handlové je především holandské a vlámské umění 17. století a tvorba současných českých umělců.

Video Národní galerie v Praze nikdy nezavírá - Zátiší s hudebními nástroji a knihami (Vanitas)
video

Národní galerie v Praze nikdy nezavírá - Zátiší s hudebními nástroji a knihami (Vanitas)

Seriál Národní galerie nikdy nezavírá pokračuje opět v neděli 16. října. Přesuneme se tentokrát do Sbírky umění 19. století. Tématem bude obraz od Antonína Hudečka Večerní ticho, jenž představí kurátorka Veronika Hulíková. Všechny předešlé díly naleznete zde.