Nic nebude jako dřív

Praha - U příležitosti přehlídky designu a módy Designblok se v Českém centru v Praze koná expozice, která nabízí česko-japonský design, malbu i komiks. Autorem vystavených děl je jednak český malíř Jiří Votruba, zemi vycházejícího slunce pak zastupuje designérka Ajako Takagiová a výtvarník Jusuke Nakamura. Výstavu s názvem Nic nebude jako dřív připravil kurátor Martin Dostál.

„Název výstavy odkazuje ke skutečnosti, kdy umělci pracují s různými historicky i geograficky zakotvenými vizuálními prostředky, mixují je a vytvářejí nová vrstevnatá díla, která odpovídají naší globalizované zkušenosti,“ uvedl Dostál. Dalším zajímavým faktorem je podle něj prolínání a mixování vizuálních prostředků vysokého umění, spotřebního designu a architektury. Výstava tedy chce na příkladu tří umělců ukázat tyto tendence, a demonstrovat tak jistou jednotnost současné vizuální kultury, přitom ovšem respektuje specifika, která vycházejí z daného prostředí.

Výstava nazvaná Nic nebude jako dřív představuje česko-japonský design, malbu a komiks.
Zdroj: ČTK
Autor: Roman Vondrouš

Českou stranu na expozici zastupuje Jiří Votruba, který prezentuje sérii figurálních maleb z cyklu Globální portrét a také díla s přesahem do designu. Votrubovy objekty pak na výstavě doplňují pestré Nakamurovy obrazy, které v sobě spojují tradiční východoasijské techniky a postupy a oblíbený pop-art. Takagiová nabízí designové objekty.

Výstava tak pomocí trojice autorů představuje různé vizuální prostředky - od klasické formy obrazu v západním i východním chápání přes prostorové objekty až po prostředky designu a architektury. Koncept expozice by podle pořadatelů měl oslovit evropského, ale i japonského diváka. Počátkem příštího roku se totiž výstava přesune z Prahy do Českého centra v Tokiu.

Video Jiří Votruba
video

Jiří Votruba

Milovníci komiksu, designu a japonské kultury se mohou na výstavu přijít podívat do 20. října. Vstupné je zdarma.