Nobelovu cenu za literaturu získal Tomas Tranströmer

Stockholm – Držitelem Nobelovy ceny za literaturu se pro rok 2011 stal švédský básník a překladatel Tomas Tranströmer. Oznámil to dnes ve Stockholmu tajemník Švédské akademie Peter Englund. Osmdesátiletý Tranströmer je 108. držitelem nejprestižnějšího ocenění svého druhu na světě za literaturu a osmým švédským laureátem. Ukázky z jeho poezie v Česku vyšly v časopise Světová literatura 1992/4 a v antologii Ostrými paprsky (1999).

Švédská akademie odůvodnila udělení ocenění švédskému básníkovi tím, že svou zhuštěnou obrazivostí čtenářům ukazuje neobvyklý přístup ke skutečnosti. „Většina sbírek Tranströmerovy poezie se vyznačuje úsporností, kvalitou konkrétnosti a expresivními metaforami,“ uvedl ústav, jehož hlavní funkcí je kromě každoročního výběru laureáta Nobelovy ceny za literaturu péče o švédský jazyk.

Letošní volba by mohla vzbudit kontroverze, protože Švédská akademie v minulých letech čelila kritice, že se při výběru soustřeďuje na evropskou literární scénu. Výbor švédských akademiků dokonce najal další experty, aby hodnotili literární díla z neevropských zemí. Evropané získali sedm z posledních deseti ocenění. Do USA putovala cena za literaturu naposledy v roce 1993, zatímco loni získal cenu za literaturu peruánský spisovatel Mario Vargas Llosa.

Video Tomas Tranströmer - portrét
video

Tomas Tranströmer - portrét

Neotřelé propojení vizuálních i citových vjemů

Tomas Tranströmer původně vystudoval psychologii, Švédsko v něm ale získalo básníka světového formátu. Dílo básníka, který letos v dubnu oslavil osmdesátiny, bylo přeloženo do více než 60 jazyků z celého světa a čtenáře fascinuje neotřelým propojením vizuálních i citových vjemů. V češtině vyšly tomuto čerstvému nositeli Nobelovy ceny za literaturu zatím jen ukázky z jeho poezie.

Tranströmer se narodil ve Stockholmu 15. dubna 1931 v rodině učitelky a novináře. Jeho život radikálně změnila mrtvice, která ho postihla v roce 1990. Kromě poruchy řeči mu zůstala nehybná pravá ruka, ale ani to věhlasného básníka nezlomilo. Každý den hraje levou rukou na klavír a dál se věnuje psaní. Své poslední dílo vydal před sedmi lety a až do roku 1990 se věnoval i psychologii. A i v tomto oboru byl respektovaným odborníkem.

Držitel Nobelovy ceny za literaturu pro rok 2011 Tomas Tranströmer
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Jessica Gow

Velkou část života prožil v městečku Västeraas. Od 90. let žije ve Stockholmu, s manželkou Monicou mají dvě dcery. Právě básníkova manželka švédské agentuře TT sdělila, že básník je ze zprávy „šťastný a dojatý“. „Nevěřil, že se toho dožije. Říká také, že je v pořádku, když teď budou přicházet všichni ti lidé, gratulovat mu a fotografovat ho,“ dodala.

První básnickou sbírku 17 básní vydal v roce 1954 a jeho debut byl označen za jeden z nejlepších v této dekádě. Záhy začala jeho popularita pronikat i za hranice Švédska a populární se stal především v anglofonním světě. Zásluhu na tom mělo i jeho přátelství s americkým spisovatelem Robertem Blyem. Knižně dokonce vyšla jejich korespondence. Mezi jeho další významná díla patří také sbírky Klanger och spar (Zvuky a písně) nebo Östersjöar (Balt). Na Slovensku vyšly sbírky nebo soubory jeho básní pod názvy Básne pre živých a mŕtvych a Medzi allegrom a lamentom - Zobrané básne.

Brilantní analýza identity člověka ve dvojím světě

Jeho díla se vyznačují brilantní analýzou identity člověka ve dvojím, vnitřním i vnějším světě. Inspiraci čerpá tento mistr metafor a imaginace v široké škále zdrojů od výtvarného umění a hudby přes zážitky z cest a toulky po přírodě až po každodenní situace a rodinný život. Podle Slovníku severských spisovatelů (2004) má jeho tvorba kořeny ve švédském baroku i v řecké antice, moderní poezii nebo surrealismu.

Prestižní ocenění nesou jméno švédského vynálezce dynamitu Alfreda Nobela (1833–1896). Ten ve své závěti rozhodl, že jeho majetek bude vložen do fondu, z něhož bude každoročně udělována cena za významné vědecké objevy, literární tvorbu a zásluhy o mír ve světě.

V pátek oznámí norský výbor laureáta Nobelovy ceny za mír. Laureáti si Nobelovy ceny, z nichž každá je dotována deseti miliony švédských korun (asi 27 milionů Kč), převezmou 10. prosince, ve výroční den Nobelova úmrtí.