Hurts spojili hudbu a umění v celek

Dva znuděně vypadající chlapíci v košilích, jeden v sáčku, druhý s kšandami – toť přebal debutového alba dvojice Hurts. Kdo by byl řekl, že právě oni rok od vydání Happiness oslní půlku planety svým synthpopem? Adam a Theo se možná jeví jako bezvýrazné duo ušatých chlapíků. Obyčejné písně o lásce však dokázali pozvednout na úroveň noblesního zážitku. Velký sál Lucerny o tom ví po včerejšku své.

Housenka táhnoucí se skrz celou pasáž Lucerny musela vystrašit všechny návštěvníky. „Tam se nikdy nemůžeme vejít,“ napadalo jistě většinu čekajících. Některé z nich dokonce připravila fronta o velkou část předskakujících Švédů Firefox AK. Tomu dominuje zpěvačka Andrea Kellermanová, která kapelu prezentuje jako své alter ego.

Klavír, smyčcové nástroje, ale dokonce i klávesy a elektrická kytara. Koncentrace hudebních nástrojů na metr čtvereční byla nadměrně vysoká. Zpěvák Theo se na pódium dostavil s nonšalantností anglického gentlemana, jak jinak než v obleku. Jeho parťák Adam se tiše posadil za klavír, na němž mrtvě ležely bílé růže. Své velkolepé představení odstartovali skladbou Silver Lining, s níž dokázali ve vteřince zhypnotizovat celý sál. Nepamatuji, že by kdy skladby podobného ražení vyvolávaly školácké nadšení.

Hurts při koncertě v pražské Lucerně (říjen 2011)
Hurts při koncertě v pražské Lucerně (říjen 2011)

Někdo tvrdí, že každá skladba Hurts zní „něco něco love něco“. Tento elektro pop v sobě však skrývá hloubku a neotřele kombinuje jednoduchost s velkolepými chorály, což je možná jeden z důvodů jejich adorace. Dalším nosníkem jsou i smysluplné texty, což dnes není při milostných tématech ani zdaleka pravidlem. Frontman set odezpíval s nádhernou čistotou v hlase a každá nota zněla procítěně. Zážitek jak ze Státní opery podpořil kromě variability nástrojů i výrazový tanec, jímž se videoklipy těchto rodáků z Manchesteru proslavily.

Vystoupení proběhlo s až stoickým klidem. Dvojice si ušetřila veškerá zbytečná slova. Devatenáct písní promlouvalo za ně a publikum se po celou dobu neprobudilo z transu. Wonderful Life, The Water nebo famózní Stay vyvolaly hurónský řev a potlesk. Jediná rebelie proběhla tehdy, když v zápalu zpěvu vymrštil lídr do vzduchu stojan na mikrofon. Na to, že se v Česku Hurts ukázali potřetí za půl roku, se jim dostalo skvělého přijetí.

Hurts při koncertě v pražské Lucerně (říjen 2011)
Hurts při koncertě v pražské Lucerně (říjen 2011)

Zatímco na Václavském náměstí doznívala pouliční techno party, Adam vhodil do davu poslední bílé růže, srovnal si vestičku a propustil fanoušky zpět do reálných životů. Finální Better Than Love sice postrádala jemnost a zněla jako obyčejná diskotéka, to byl ale skutečně jediný nedostatek jinak perfektního koncertu. Hurts ukázali, že ne vždycky musí láska bolet.