Fotografa Gudzowatého zajímá především příběh

Praha – Czech Photo Gallery v Praze jako první v Česku prezentuje tvorbu polského fotografa Tomasze Gudzowatého, letošního porotce prestižní fotografické soutěže Czech Press Photo. Hlavními hrdiny jeho černobílých snímků jsou sportovci všeho druhu, z různých koutů světa. Gudzowaty hledáčkem fotoaparátu zachytil například odpočinek mladých sumistů či trénink akvabel. Netradiční sportovní snímky v galerii na Malé Straně budou do 20. listopadu.

Výstava Sport jinak návštěvníkům galerie prezentuje desítky snímků, které milovníci fotografie mohou znát ze světových fotografických soutěží či magazínů. „Ověnčen prestižními mezinárodními cenami jako by ani nestál o publicitu. Nevystupuje na veřejnosti, nevstupuje osobně do jednání o svých zakázkách a výstavách, nevyřizuje osobně své telefonáty ani korespondenci, ba libuje si – zřejmě programově – v tajemné anonymitě, která mu umožňuje plnou koncentraci na jeho nevšední fotografické projekty,“ informovala Gabriela Zajícová z organizace Czech Press Photo.

Video Reportáž Ondřeje Moravce
video

Reportáž Ondřeje Moravce

Plachý fotograf však přeci jenom na sebe něco málo prozradil v rozhovoru pro ČT24: „Než lidi začnu fotit, musím se s nimi spřátelit. Všemu předchází hodně důkladný průzkum. To, o co mi jde, je hlavně příběh. Foťák beru do ruky až jako poslední.“

  • Fotografie Tomasze Gudzowatyho
    Fotografie Tomasze Gudzowatyho autor: Tomasz Gudzowaty, zdroj: ČT24
  • Fotografie Tomasze Gudzowatyho
    Fotografie Tomasze Gudzowatyho autor: Tomasz Gudzowaty, zdroj: ČT24

Na zvláštnost Gudzowatého snímků upozornila Daniela Mrázková, teoretička fotografie: „Všechno dohromady působí na diváka takovým způsobem, že se až zamýšlí nad tím, proč ti lidé se věnují tomu, co dělají, co to pro ně vnitřně znamená.“ Autor doplňuje: „Je to určitý způsob filozofie, životní filozofie. Vše, co dělají, je plné vášně, jsou to velcí snílci. Chtějí něčeho dosáhnout a odpovědět si skrz sport, co pro ně znamená život.“

0Tomasz Gudzowaty (1971) vystudoval práva na Varšavské univerzitě, ale již od mládí tíhl k fotografování, zejména pak ke klasické černobílé fotografii. Řadu let se zabýval sociálním dokumentarismem, v poslední době se věnuje především fotografování nekomerčních, atypických a exotických sportů stojících mimo hlavní sféru veřejného zájmu. Gudzowatého snímky otiskl například britský deník The Guardian, americký týdeník Newsweek, Time nebo Forbes. Je laureátem cen World Press Photo či Grand Press Photo.


Výstava Sport jinak je pro veřejnost otevřena od 7. října do 20. listopadu denně (kromě pondělí) od 12:00 do 19:00.