Nepokoje ve Varnsdorfu zasáhly i Czech Press Photo

Praha – Fotografií roku se v soutěži Czech Press Photo 2011 stal snímek z nepokojů v severočeském Varnsdorfu od Stanislava Krupaře z týdeníku Reflex. Vítěz si kromě Křišťálového oka z klání odnese také finanční odměnu ve výši 120 000 korun. Grant Prahy, tedy roční stipendium pražského magistrátu na zachycení proměn české metropole, udělil primátor Bohuslav Svoboda Aleně Dvořákové a Viktoru Fischerovi. Kategorii sportovních fotografií pak dominují snímky fotoreportéra ČTK Michala Kamaryta.

Vítězná fotografie zachycuje jednoho z protestujících, který se na nedávné protiromské demonstraci na severu Čech dostal přímo před masu vody proudící z vodních děl. „Já jsem se možná bál míň než ostatní kolegové, a proto ta fotka mohla vzniknout,“ okomentoval svůj snímek Krupař, který letos obdržel i Cenu Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR).

„Já jsem odeslal do soutěže celý soubor fotografií o osmi nebo devíti snímcích, z nichž porota vybrala tuto jedinou, což je její právo. Pro mne je ovšem vždycky důležitější a přínosnější pracovat v sériích. Zachyceného muže znám letmo. Vyfotil jsem ho 10. září při konfliktu s policií. O týden později jsem se do Varnsdorfu vrátil a onen muž před tou hernou byl opět. Zeptal jsem se ho, jak se jmenuje, odpověděl, že Květoš a ve prý městě žije poměrně krátce. Ovšem, když se v září situace vyhrotila, tak on byl jeden z těch nejradikálnějších,“ uvedl v rozhovoru pro ČT24 Krupař. 

Video Rozhovor se Stanislavem Krupařem
video

Rozhovor se Stanislavem Krupařem

Fotograf také přiznal, že vždy, když jde na podobné akce, má strach. „Mám své špatné zkušenosti. Před třemi lety jsem byl na nezákonném mítinku NPD v Drážďanech, kde jsem byl ošklivě potlučen. Čeští i němečtí neonacisti mě zmlátili dost, přišel jsem i o část techniky. Bohužel ta pravicová scéna mě zná lépe, než já ji,“ doplnil autor vítězného snímku.

Letošního 17. ročníku fotografické soutěže se zúčastnilo na 288 českých a slovenských fotografů. Jedenáctičlenná mezinárodní porota měla na posouzení více než 3 700 soutěžních snímků pouhé tři dny. Konečné rozhodnutí padlo v neděli 9. října.

 • Grant Prahy - Praha - velkoměsto a voda
  Grant Prahy - Praha - velkoměsto a voda zdroj: CPP
 • 1. cena Sport: Michal Kamaryt
  1. cena Sport: Michal Kamaryt zdroj: CPP

Mezinárodní porota udělila hlavní cenu – titul FOTOGRAFIE ROKU – a v 8 kategoriích udělila 8 prvních, 8 druhých a 8 třetích cen s finančním ohodnocením a 5 čestných uznání. Udělila i Cenu UNHCR, 2 ceny NIKON SPORT AWARDS a 6 cen pro mladé fotografy do 25 let CANON JUNIOR AWARDS.

Mezinárodní porota zasedala ve dnech 7. - 9. října 2011 v tomto složení: Mladen Antonov, fotograf, šéfredaktor AFP Photo, Francie - Walter Bergmoser, pedagog, kurátor, Německo - Celina Dunlop, picture editor The Economist, Velká Británie – Tomasz Gudzowaty, fotograf, Polsko - Lee Yong-Hwan, pedagog Chung-ang University, Jižní Korea – Petr Josek, fotograf Reuters, ČR – Péter Korniss, fotograf, poradní sbor WPP, Maďarsko - Marian Pauer, pedagog, publicista, kurátor, Slovensko - Andrej Reiser, fotograf Bilderberg, ČR - Silvia Omedes Alegre, kurátorka, pedagožka, publicistka, Španělsko - Tsvetan Tomchev, fotograf, předseda Bulgarien Press Photo, Bulharsko.


 • 2. cena Aktualita: Jan Zátorský
  2. cena Aktualita: Jan Zátorský zdroj: CPP
 • 1. cena Reportáž: Jan Cága
  1. cena Reportáž: Jan Cága zdroj: CPP

Výstava CZECH PRESS PHOTO 2011 se koná od 15. listopadu 2011 do 31. ledna 2012 v Křížové chodbě, Rytířském sále a románsko-gotických prostorách Staroměstské radnice v Praze. Slavnostní předání cen a otevření výstavy proběhne 15. listopadu 2011 v 17 hodin v Brožíkově síni Staroměstské radnice.