Pavel Haas Quartet převzal Platinovou desku Supraphonu

Praha - Platinovou desku vydavatelství Supraphon za dvacet tisíc prodaných nosičů dnes převzali členové mezinárodně uznávaného Pavel Haas Quartet. Přední české vydavatelství bude soubor zastupovat také koncertně, oznámilo na setkání s médii v pražském Paláci Adria. Kvarteto získalo minulý týden v Londýně cenu britského hudebního časopisu Gramophone, která je považována za „hudebního Oscara v oblasti vážné hudby“, za nahrávku roku - smyčcových kvartetů Antonína Dvořáka. Deska byla rovněž oceněna jako nejlepší komorní nahrávka.

Nahrávku roku Dvořákových smyčcových kvartetů opus 106 a 96 vybíralo 47 kritiků z více než tisíce alb vydaných během uplynulého roku. Violoncellista Peter Jarůšek v rozhovoru ČTK řekl, že ocenění soubor překvapilo. Je prý neobvyklé, aby tak prestižní cenu získalo komorní těleso. „Ani nepátráme po tom, proč si nás vybrali, čím se odlišujeme oproti jiným kvartetům. Nechceme to vědět, abychom se na to náhodou nesoustředili,“ reagoval. K jeho kolegům patří houslistky Veronika Jarůšková a Eva Karová a violista Pavel Nikl.

Zároveň „Haasovce“ ale podle Jarůška nejvyšší hudební meta v klasice velmi těší, protože potvrzuje kvalitu jejich práce. „Chceme jasně podávat odkaz v kontrastech jak emocionálních, tak i barevných. Chceme zkrátka nacházet v každé skladbě, každém taktu to, co by se mělo publiku sdělit. Chceme, aby i ta nejnudnější skladba byla zajímavá,“ řekl.

Pavel Haas Quartet byl založen v roce 2002 a zaměřuje se na českou komorní hudbu. Cenu časopisu Gramophone za nejlepší komorní nahrávku získal již před čtyřmi lety za svůj debut - nahrávku Janáčkovy kompozice Listy důvěrné a druhého ze tří smyčcových kvartetů Pavla Haase, tedy českého židovského skladatele, který zahynul za války v Osvětimi.


Kredit kvarteta by měl po ocenění výrazně stoupnout. Už v této chvíli má svůj diář plný až do roku 2013. V prestižní londýnské koncertní síni Wigmore Hall jsou projekty domluvené již pro sezonu 2014/2015. Kvarteto v Česku nehraje příliš často, příznivci klasické hudby ho nicméně budou mít možnost slyšet již toto úterý v Praze v sále České národní banky v rámci festivalu Euro Art. Ve středu a čtvrtek se představí na Svatováclavském festivalu v Ostravě a 17. října na Moravském podzimu v Brně.

Pavel Haas Quartet (křest CD - 2010)
Zdroj: ČT24

V této sezoně těleso navštíví Británii, Japonsko, Švýcarsko, Nizozemsko, Belgii, Španělsko a poprvé zahraje v čínském Hongkongu. Na jaře ho čeká turné po Spojených státech, poslední koncert bude v newyorské Carnegie Hall. U Supraphonu plánují „Haasovci“ pořídit i další dvojalbum. Tentokrát se bude týkat raného romantismu a tvorby Franze Schuberta s jeho vrcholným komorním dílem - kvartetem Smrt a dívka a violoncellovým kvintetem. „Jsou to skutečné skvosty a velmi se na ně těšíme,“ dodal Jarůšek. Deska vyjde zřejmě příští rok v září.