Alois Nebel usiluje o dva Oscary

New York/Los Angeles/Praha - Český snímek Alois Nebel možná bude usilovat i o Oscara pro nejlepší animovaný film. Informoval o tom americký blog The Wrap, který sleduje dění v Hollywoodu. Jak potvrdil producent Pavel Strnad, s Akademií filmových věd a umění udělující nejslavnější filmové ceny o tom nyní jednají tvůrci snímku. Film Alois Nebel se za Českou republiku uchází i o nominaci na Oscara pro nejlepší zahraniční film.

The Wrap podotkl, že pokud by se Nebel do klání o nejlepší animovaný film zapojil, bylo by to potřetí v desetileté historii této kategorie, kdy by šlo obsadit všech pět nominací. Aby to bylo možné, musí se o nominaci ucházet šestnáct filmů. Česká účast a souhlas akademie se zařazením snímků Tintinova dobrodružství, Happy Feet 2 a Máma mezi Marťany by k tomu přispěly. Autoři těchto filmů budou muset vysvětlit svůj záměr při použití techniky zvané motion-capture (snímání pohybu), kterou akademie nepovažuje za animaci.

Diskuse podle The Wrap může vyvolat i rotoskopická technika, jíž je natočený Alois Nebel. Film tak nelze považovat za zaručeného účastníka klání o nominaci o nejlepší animovaný film, uvedl blog. Zástupci filmu nyní s akademiky v každém případě jednají o podrobnostech sedmidenního uvedení filmu v Los Angeles, díky němuž by snímek splnil základní kritérium pro zařazení do kategorie.

Pavel Strnad, producent

„Snažíme se, aby měl tento snímek možnost být zařazen i do nominací za nejlepší animovaný film. Jednáme o tom s naší americkou agentkou v Los Angeles. Bylo by dobré, kdyby se podařilo do konce tohoto roku hrát Aloise Nebela po dobu jednoho týdne v losangeleských kinech.“


Podle Strnada by s metodou rotoskopie, kterou byl snímek vytvořen, neměl být problém. „I to je ale součástí té diskuse, pracujeme na tom,“ dodal s tím, že by Luňákův snímek mohl mít šanci i v soutěži o Zlaté glóby. The Wrap později v aktualizaci článku napsal, že šanci o plné obsazení kategorie animovaný film při nadcházejícím oscarovém klání zvyšuje i zájem tvůrců francouzského snímku Une vie de chat dostat se také mezi uchazeče.

Mezi animovanými filmy zatím není jasný favorit

Letos se mezi ně zatím kvalifikovalo osm filmů: Gnomeo & Julie, Rango, Rio, Hoodwinked Too, Kung Fu Panda 2, Medvídek Pú, Auta 2 a Šmoulové. Ve zbytku roku ještě budou uvedeny snímky Kocour v botách, Alvin a Chipmunkové 3 a Velká vánoční jízda. Kvalifikační podmínky uvedením v Los Angeles také chystá španělský film Chico & Rita. Podle blogu The Wrap tato kategorie nebude mít v nadcházejícím oscarovém klání jasného favorita. "Mohl by to tak být dobrý rok pro divnější film, jako je Rango anebo zcela divoká karta jako Alois Nebel," uvedl. Akademie své nominace v této kategorii obvykle oznamuje v polovině listopadu.

Tereza Voříšková ve filmu Alois Nebel
Zdroj: Negativ

Snímek Alois Nebel, který režíroval Tomáš Luňák, vznikl kombinací hraného a kresleného filmu, takzvanou rotoskopií, která natáčení odlišila od obvykle užívaných postupů. Herci měli zvýrazněné některé prvky v obličeji, výtvarník pracoval s každým políčkem filmu zvlášť a zaměřoval se na charakteristická gesta. Důležité bylo spojení animace s pozadím a dalšími efekty. Natáčení exteriérů a scén s herci si vyžádalo 30 dní, překreslení nasnímaného obrazu trvalo padesáti animátorům a výtvarníkům téměř dva roky.