O víkendu do galerií zadarmo

Praha - Pražany čeká od dneška do neděle 16. října Galerijní víkend - zájemcům nabídne možnost zhlédnout expozice a výstavy v menších či větších galeriích v metropoli zcela zdarma či za snížené vstupné. Součástí projektu budou také dvě mobilní galerie, které budou současné mladé umění prezentovat i v dalších českých městech.

„V letošním pilotním ročníku se podařilo spojit síly více než 30 pražských galerií, které kromě probíhajících výstav nabídnou komentované prohlídky s umělci i kurátory, koncerty i oslavy galerijních narozenin,“ informovala Marka Jurášová. V rámci víkendu se návštěvníci setkají s tvorbou umělců všech generací od studentů až po jednoho z nestorů české malby Pavla Brázdu. U příležitosti jeho 85. narozenin připravila Galerie Litera výstavu děl, která zájemcům okomentuje sám autor.

Ivo Slavík, organizátor Galerijiního víkendu:

Chtěli jsme být trochu otevřenější, aby se mohli potkávat jak umělci, kteří víc experimentují, hledají nové postupy, tak i autoři konzervativnějšího střihu.


Kromě karlínské komorní galerie se do Galerijního víkendu zapojily také Centrum současného umění DOX, smíchovská Meetfactory, Galerie La Femme, Školská 28, Trafačka či Chodovská tvrz. „Hlavní myšlenkou je spojení kvalitních galerií hlavního města s cílem integrace komunikace mezi jednotlivými cílovými skupinami, od sběratelů a pravidelných návštěvníků až po tu část veřejnosti, která galerie zatím vůbec nenavštěvuje,“ objasnil cíle projektu Ivo Slavík ze spolupořádající A(VOID) Gallery.

Video Reportáž Pavly Sedliské
video

Reportáž Pavly Sedliské

Svým formátem akce navazuje na úspěšné projekty podobného charakteru, jakými jsou například berlínský Galerijní víkend či třeba Muzejní noc v Praze. Organizátoři tak doufají, že letošní premiéra bude odrazovým můstkem pro další ročníky.