Opera v Brně provoz nejspíš nepřeruší, koalice ustoupila

Brno - Umělci z brněnské Janáčkovy opery zřejmě nedostanou v době chystané rekonstrukce Janáčkova divadla výpověď. Radniční koalice složená ze zástupců ČSSD a ODS se dohodla, že operní soubor má i v případě divadelní uzávěrky fungovat dál. Koalice tak ustoupila protestům umělců, peticím i kritice opozice. Jeden z původních scénářů počítal se sedmiměsíčním přerušením provozu opery, umělci měli na tu dobu údajně přijít o práci.

Lídři ODS a ČSSD se na dnešním jednání shodli, že přijatelné je jakékoliv řešení vyjma přerušení provozu opery. Ředitel Národního divadla Brno Daniel Dvořák má zároveň „zpracovat ucelenou koncepci úsporných opatření“.

Všechny příspěvkové organizace v Brně včetně divadel mají příští dva roky přijít o pětinu dotace, jíž dostávají od Brna letos. Podle radních není zatím rozhodnutí definitivní, šéfové příspěvkových organizací však dostali za úkol zpracovat rozpočty, kde s těmito penězi počítat nebudou. Rozpočet Brna se chystá, zastupitelé ho mají schvalovat v prosinci.

Tři opoziční strany - TOP 09, KDU-ČSL a SZ - už dřív kritizovaly to, že šetřit se má jen v příspěvkových organizacích, tedy divadlech, domovech pro seniory, zoo, ale i městské knihovně. „Obchodním společnostem se samozřejmě neškrtá nic,“ upozornil zastupitel Martin Ander (SZ). V dnešním prohlášení koalice uvedla, že „úsporná opatření jsou nutná ve všech oblastech, kulturu nevyjímaje“.

Primátor Roman Onderka (ČSSD) úspory hájil vysvětlením, že Brno v příštích dvou letech musí kofinancovat náročný projekt na rekonstrukci a stavbu kanalizací za více než dvě miliardy korun. Po těchto dvou krizových letech prý bude možné příspěvkovým organizacím dotaci opět zvýšit na letošní úroveň. Umělci škrty odmítají. Onderkovo vysvětlení použili i ve svých kampaních. Například herci brněnského HaDivadla minulý týden na protest proti plánovaným škrtům v kultuře hráli a zpívali kanálovým vpustím a poklopům v centru Brna.