Nové pohádky bratří Grimmů ilustroval Adolf Born

Praha - Nejnovější vydání Pohádek bratří Grimmů doprovodil svými ilustracemi výtvarník Adolf Born. V temných příbězích o sedmi havranech či o Sněhurce tak pro čtenáře objevil i jejich humornou stránku. „Myslím, že lidi, kteří mají rádi humor a propadli mu, to mají v životě trošku lehčí,“ míní slavný autor, který dal podobu známé opici Žofce nebo dvojici školáků Machovi a Šebestové.

Nejoblíbenější a zároveň nejobtížnější byla podle Borna ilustrace grimmovské pohádky Jeníček a Mařenka. Zachycení hrůzostrašného konce Ježibaby z perníkové chaloupky kreslíři zabralo hned několik dní. Ilustrace totiž podle něj nemá jen doplnit text, ale příběh dál rozvést a obohatit. „Já si myslím, že ilustrace je stejně důležitá jako text. V případě dětských knih a pohádek je někdy dokonce i důležitější,“ řekl malíř ke knize, kterou na pulty knihkupců přineslo nakladatelství Brio.

Přestože je Born znám zejména svými pestrými a veselými ilustracemi, temné pohádky bratří Grimmů ho nijak nezaskočily. Strašidelné příběhy má totiž rád. „Jedna z mých nejmilejších knih, které jsem ilustroval, jsou povídky Edgara Allana Poea. Tam to přímo chrastí tím tajemným a hrozným. Humor je totiž kupodivu spjat i s něčím trochu tragickým,“ míní Born, kterého při jeho tvorbě nejvíce inspirují cesty po světě a historie, kterou si ale ve svých obrazech po svém a s humorem upravuje. Básníka Jana Nerudu například zvěčnil v harému, skladatele Bedřicha Smetanu pak jako kuplíře, který v Turecku prodává svou Prodanou nevěstu.

  • Adolf Born
    Adolf Born autor: Stanislav Peška, zdroj: ČTK
  • Adolf Born
    Adolf Born autor: Stanislav Peška, zdroj: ČTK

Adolf Born, výtvarník a ilustrátor

„Lidé se skutečně dělí na dvě skupiny. Na lidi, kteří jsou od narození vážní, přemýšliví, seriózní a chmurní, a lidi, kteří zase mají rádi humor. Já patřím k té druhé skupině. Myslím, že lidi, kteří mají rádi humor a propadli mu, to mají v životě trošku lehčí.“


Jednaosmdesátiletý malíř ilustroval více než 350 knih. Jsou mezi nimi například Kytice, Válka s mloky, Jak jsem potkal ryby, Robinson, Muž s dýmkou a houslemi nebo Pipi Dlouhá punčocha. Málokterý tuzemský výtvarník je navíc tolik známý mezi veřejností, mnozí mají doma Bornem ilustrovanou knihu, nosič s animovaným filmem z jeho dílny či alespoň malý obrázek plný svérázných postaviček či podivných zvířat.

Bornovy ilustrace jsou úspěšné i v zahraničí, v posledních letech například ve Francii. Jméno si zde udělal především ilustracemi La Fontainových bajek, které byly v zemi jednou z neprodávanějších knih roku 2000.