Komedie pokračuje s provozovatelem Strašnického divadla

Praha - Novým provozovatelem pražského Divadla Komedie bude od příští sezony sdružení Divadlo Company.cz, které sedmým rokem provozuje Strašnické divadlo. Rozhodla o tom komise magistrátu. Dosavadní nájemce, soubor Pražského komorního divadla uměleckého šéfa Dušana Davida Pařízka, v Divadle Komedie skončí k 31. červenci příštího roku.

„Jednání komise bylo bouřlivé, výsledek nebyl jednoznačný,“ uvedl radní pro kulturu Lukáš Kaucký (ČSSD). Celkem výběrové řízení obeslalo sedmnáct žadatelů, dvě přihlášky byly kvůli formálním nedostatkům vyřazeny. Do finále výběrového řízení se dostali režisér a ředitel divadelní společnosti Masopust Štěpán Pácl, občanská sdružení Seagull a Letí a dále společnost Young Talents Martina Pošty. „Je to finále mladých tvůrců nového divadla,“ podotkl vedoucí kulturní redakce ČT Petr Fischer.

Kaucký prozradil, že vylučovací metodou zařadila komise nakonec do nejužšího výběru kromě vítěze Company.cz také Young Talents. O vítězi rozhodla vyváženost umělecké a ekonomické stránky projektu. „Vyváženost finanční rozvahy byla důvodem, proč většina komise nakonec zvedla ruku pro tento projekt,“ uvedl radní.

Nová Komedie se zaměří na Polsko

Sdružení Divadlo Company.cz se plánuje do nového působiště přesunout i se svými současnými herci a režiséry. Zaměřit se chce na českou, slovenskou a polskou dramatiku.  „Polské divadlo je velký fenomén evropského i světového významu. V současné době je tam spousta špičkových dramatiků a režisérů,“ řekla režisérka a ředitelka divadelní společnosti Eva Bergerová.

Hlediště Divadla Komedie v Praze na snímku z 12. září. Hlavní město už vyhlásilo výběrové řízení na nového provozovatele této scény, jejíž dosavadní nájemce skončí 31. července 2012 kvůli nedostatku peněz.
Zdroj: ČTK
Autor: Roman Vondrouš

Kromě režisérů Vojtěcha Štěpánka a Jana Novotného počítá s hostováním Davida Jařaba, Michala Langa a několika polských režisérů, mezi kterými by měl být například Krystian Lupa či Piotr Tomaszuk. Podle Evy Bergerové se počítá s tím, že některé členy odcházejícího souboru osloví Company.cz s nabídkou spolupráce. Některé inscenace soubor do Komedie přenese ze Strašnického divadla. Mezi novými projekty bude dramatizace knihy Pornografie spisovatele Witolda Gombrowicze.

Smlouvu na léta 2012 až 2016 chce město s novým provozovatelem uzavřít do konce ledna 2012. Prostory divadla v Jungmannově ulici si Praha pronajímá od roku 2002 od ministerstva financí, nájemní smlouva je platná do roku 2030.

Stará dobrá Komedie?

Pražské komorní divadlo v Komedii končí kvůli nedostatku peněz; Pařízek upozornil, že magistrátní příspěvek na činnost divadla neodpovídá provozu a nákladům na uměleckou činnost. Někteří se obávají, že po odchodu PKD, které Komedii provozuje od roku 2002, bude obtížné udržet vysokou úroveň této pražské scény, která podle kritiků patří k nejlepším domácím scénám a je určena náročnému publiku.

„Bude to vždycky úplně jiné divadlo. Ono to není zas tak úplně špatně. Dokonce i Dušan Pařízek říká, že je dobrá obměna. V Německu mohou být intendanti pouze dvakrát za sebou a je to vlastně ku prospěchu věci. Ovšem tady to je něco jiného. Tohle bylo výjimečné divadlo tím, jak vznikalo, jakou tvorbu nabízelo divákům, tzn. německé, středoevropské divadlo, velmi současné. A to je něco, co na pražské scéně asi bude velmi chybět,“ domnívá se Petr Fischer.

Video Rozhovor s Lukášem Kauckým a Marií Reslovou
video

Rozhovor s Lukášem Kauckým a Marií Reslovou

Rozhovor s Lukášem Kauckým a Marií Reslovou

Reportáž Jiřího Svobody a Maria Kubaše

Petr Fischer k Divadlu Komedie

Rozhovor s Evou Bergerovou a Lukášem Kauckým

Nic ale podle něho není ještě ztraceno: „Otázka je, jestli Dušan Pařízek opravdu úplně skončí v Česku a jestli David Jařab jako druhý režisér této scény nebude v Praze dělat nějaká představení. Už to ale samozřejmě nebude tak celistvé, kompaktní, jako bylo Divadlo Komedie.“

V poslední sezoně uvede Pařízkův tým v Komedii ještě čtyři inscenace (světová premiéra dramatizace románu Agnes švýcarského spisovatele Petera Stamma v režii Alexandera Riemenschneidera byla už 22. září) a představí dalšího německého režiséra. Počítá se zahraničními zájezdy i s koprodukcí s Bavorskou státní činohrou v Mnichově.