ČT o Vánocích nadělí 79 polibků

Praha – Nadělte si pohádky, náboženské pořady, hudbu a především prodloužené svátky, nabádá diváky Česká televize ve svém vánočním programu. Vánoce totiž letos v ČT nekončí 26. prosincem, filmy a pořady pro celou rodinu, zvláště pak pro děti, neopustí obrazovku až do Nového roku.

Navíc nadílka premiérových pořadů bude letos nejbohatší za poslední roky – celkem jich mohou diváci na Jedničce a na Dvojce zhlédnout šedesát tři. Program budou tvořit především pohádky, nové i osvědčené, na které se s dětmi rádi podívají i jejich rodiče.

Rodina je základ Vánoc

„Program ČT by měl letošní Vánoce přinést hlavně pohodu a měl by umožnit rodičům dostat se před televizi se svými dětmi. Stavěli jsme program hodně navázaný na děti a rodinné filmy. Rodina jako základ vánoční pohody si před obrazovkou ČT určitě užije,“ slibuje generální ředitel Petr Dvořák.

Pohádky patří k nejsledovanějším pořadům na ČT. Letos jich bude v programu bohatě - téměř padesát. Vánoční náladu vzbudí už 23. prosince nenapravitelný Anděl Páně, který je součástí svátečního programu potřetí. O pokračování tohoto humorného pohádkového příběhu s Ivanem Trojanem v hlavní roli se prý už jedná.

 • Lví král
  Lví král zdroj: ČT
 • Kuky se vrací
  Kuky se vrací zdroj: ČT

Diváci se mohou těšit na pět pohádkových premiér, tři z nich vznikly v produkci ČT. Tajemství staré bambitky se zpěvákem Tomášem Klusem v roli prince, klasická romantická pohádka Dešťová víla a také příběh s tajemně znějícím názvem Micimutr.

Pohádka s Libuší Šafránkovou v roli netradiční kouzelnice odvysílá ČT na Štědrý večer. Zároveň ale jako film vstupuje 17. listopadu do kin. „Nemyslíme si, že to nějak sníží její atraktivitu nebo sledovanost. Naopak to může diváky přilákat znovu, aby si připomněli pohádku, která bude patřit mezi to nejlepší, co ČT o Vánocích odvysílá,“ podotkl výkonný ředitel ČT1 Milan Fridrich.

Micimutr
Micimutr

Pětici premiér doplňuje oscarový muzikál z dílny Walta Disneye Lví král a dobrodružná road movie jednoho vycpaného medvěda Kuky se vrací. Snímek Jana Svěráka odvysílá ČT v televizní premiéře na Nový rok.

16 princezen na 24 princů

„Vánoce letos nekončí 26. prosincem, ale pokračují až do Nového roku,“ upozorňuje Fridrich. „Pohádky a dětské pořady budeme od odpoledne do prime time vysílat prakticky každý den od 23. do 1. ledna.“ Jen pro zajímavost se v nich objeví 24 princů a 16 princezen, 28 čertů a o deset více andělů, přes dvě stě psů, počítaje v to i 101 dalmatinů, krtek, už zmíněný lev a ke zvířecímu inventáři lze snad připočítat i jeden myší kožíšek.

Programová statistika zahrnuje i polibky - celkem jich o svátcích v ČT padne 79. "Rekordmanem v líbání bude Johnny Depp, který nejvíce polibků rozdá ve filmu Čokoláda,„ doplnil Petr Dvořák. Diváci se mohou těšit i na další filmy. “Už se stalo tradicí, že k Vánocům patří Pelíšky nebo dvojfilmy ze zlatého fondu – Pekařův císař a Císařův pekař nebo Jak vytrhnout velrybě stoličku a Jak dostat tatínka do polepšovny," uvedl několik příkladů Milan Fridrich.

 • Pelíšky
  Pelíšky zdroj: ČT
 • Čokoláda
  Čokoláda zdroj: ČT

Vánoce nejsou ovšem jen svátky rodinné, i na to ČT pamatuje. „ČT musí zdůrazňovat, že Vánoce nejsou jen o koledách, dávání dárků, sněhu a lyžování nebo koukání na pohádky, Vánoce, to je především křesťanský svátek, křesťanská tradice,“ připomněl Fridrich. „Budeme se to snažit připomínat na prvním, a především na druhém programu, kde bude nejenom vysílání přímo laděné ke křesťanské tradici, ale i rozmluvy, rozhovory či dokumenty s významnými českými postavami křesťanského života, koncerty apod.“

Silvestr s Terezou Kostkovou

„ČT2 by měla doplňovat více rodinnou Jedničku. Bude víc zamyšlená, ale zároveň na ní budou i některé satirické pořady,“ zmínil se o druhém programu i Petr Dvořák v souvislosti se Silvestrem. Poslední hodiny letošního roku mohou diváci na Dvojce strávit ve společnosti Cimrmana nebo Švankmajera.

Jednička nasadí zábavu už od rána. Chybět nebudou Silvestry Vladimíra Menšíka, spíše ale ČT1 nabídne, co v televizi nebylo, například sestřih nepovedených scén ze seriálu Vyprávěj. V osm večer vypukne silvestrovské finále. Až k novoročnímu přípitku povede diváky Tereza Kostková se svými hosty a speciální vydání zábavných pořadů.

Video Reportáž Štěpánky Martanové
video

Reportáž Štěpánky Martanové