Anna K.: Relativní čas není depresivní

Praha – Po pěti letech od Večernice vydává zpěvačka Anna K. svou osmou řadovou desku. Z alba Relativní čas už představila posluchačům dva singly – Holka modrooká a Píseň o slzách, všech deset skladeb vyjde 28. listopadu. O nové desce mluvila Anna K. s předstihem v pořadu ČT24 Kulturama.

Píseň o slzách, kterou Anna K. zpívala začátkem listopadu na benefičním koncertu pro nadaci Světluška, složil Robert Kodym, známý ze skupin Lucie a Wanastowi Vjecy. Vznikla už téměř před rokem po dlouhém telefonickém rozhovoru a do textu prý použil i některé esemesky, které si s Annou K. v té době vyměnil.

„Napsal velmi osobní píseň. Tehdy, kdy ještě nebylo úplně všechno za mnou, jsem si říkala, že nám ještě sílu, abych tu písničku prezentovala veřejně, že si ji nechám,“ přiznala zpěvačka s odkazem na nemoc, s níž se před nedlouhým časem potýkala. „Je z ní cítit, že je v ní prožitek, že to není kalkul,“ dodala.

Přesto ji podle jejích slov ještě více oslovila jiná skladba, na níž se Kodym také podílel. K songu Tamaryšek složil text, kytarista a životní partner zpěvačky Tomáš Vartecký hudbu. „Je to vlastně báseň,“ poznamenala ke skladbě Anna K. Při jejím nahrávání zapojila symfonický orchestr. „Mám poprvé na desce symfoniky, asi v pěti písních,“ upozornila. Pod většinou nahrávky je jako skladatel podepsán Tomáš Vartecký, mimo jiné člen Wanastowek.

Deska prý vznikla celých pět let, které ji dělí od posledního alba. První singl Holka modrooká hrála Anna K. už na letních festivalech a reakce posluchačů ji potěšila. „Vím, že už mám na desce dvě dobré pecky pro své publikum,“ podotkla. "Holka modrooká docela dobře funguje, je energická, taneční. A pak je tam Píseň o slzách, hodně intimní, osobní, tklivá."

Dva singly reprezentují pestrost alba, Anna K. se brání, že by bylo jen pesimistické a odráželo těžké období, kterým si při boji s rakovinou musela projít. „Je o tom, co bylo, to nešlo pominout, ale nemyslím, že je to depresivní deska, byť to období nebylo úplně šťastný. Na druhou stranu chvílemi bylo i docela veselý,“ tvrdí.

Více Relativního času mohou s Annou K. fanoušci strávit na křtu alba 24. listopadu v pražském Lucerna Music Baru. Anebo po 28. listopadu, kdy desku vydává Universal Music.

První desku Já nezapomínám vydala Anna K. v roce 1993. Zlom v její kariéře nastal v roce 1999 s albem Nebe, za něž od Akademie populární hudby dostala Anděla za album roku a zpěvačku roku. Po seznámení s kytaristou Tomášem Varteckým společně vydali oceňovaná alba Stačí když se díváš, Noc na zemi a v roce 2006 zatím poslední řadovou nahrávku Večernice. Dosavadní kariéru v roce 2008 shrnula na výběrovém albu Best of 93-07 a DVD s koncertním záznamem.