Filmové premiéry

Se Shrekem je konec a zvonec, svých pět minut slávy si teď užívá jeho napřed vrah, potom parťák Kocour v botách. Animované filmy mají v premiérách po jednom zástupci, stejně tak česká kinematografie, kterou od 1. 12. obohatí krimi drama Hranaři. České stopy ovšem najdou diváci i ve francouzských Milovaných. Mírně lechtivý je také název dalšího francouzského snímku Nevěstinec. Brad Pitt na jeho návštěvu ale nemá ani pomyšlení, jeho jedinou vášní je sport, alespoň ve filmu Moneyball.

MILOVANÍ. Film režiséra Christopha Honorého se natáčel v Paříži, Londýně a v Praze. Na těchto třech místech se jeho děj také odehrává, v rozmezí téměř 50 let. Roli Madeleine a její dcery, jež proplouvají životy mužů, které milují, si zahrály Catherine Deneuveová a Chiara Mastroianniová, stárnoucího otce režisér Miloš Forman.

NEVĚSTINEC. Milovaní se promítali na zakončení festivalu v Cannes, na prestižní filmové přehlídce, ovšem v hlavní soutěži, bylo uvedeno i drama Nevěstinec, rovněž z francouzské produkce. Režisér Bertrand Bonello vyšel z historických pramenů o pařížských „domech lásky“ na přelomu 19. a 20. století.

MONEYBALL. Brad Pitt ve filmu Benneta Millera podle skutečného příběhu hráče baseballu Billyho Beanea, který nechal hraní a věnuje se sportu spíš od stolu. Jeho tým se ale potýká s těžkostmi, a tak se obrátí na ekonoma Petera Branda (Jonah Hill). A co o filmu říká Pitt? „Moneyball je klasický příběh o zdánlivém outsiderovi. Zpochybňuje samotnou podstatu toho, jak vlastně definovat úspěch.“

KOCOUR V BOTÁCH. Příběhem o zdánlivém outsiderovi byly také animované filmy se Shrekem. Jejich režisér Chris Miller se tentokrát zaměřil na jednu z postaviček této úspěšné trilogie  - Kocoura v botách. Diváci se s ním setkávají ještě předtím, než má jako nájemný vrah sprovodit ze světa zlobra. A už tehdy nebyl žádné koťátko…

HRANAŘI. Jediným českým zástupcem v premiérách tohoto týdne je celovečerní režijní debut Tomáše Zelenky. Krimi drama Hranaři se odehrává v současném Česku, kdy byznys i politika jsou pokryty pavučinou vzájemně propojených kšeftů a kšeftíků. Při jedné velké zakázce se ale jeden ze zapletených rozhodne pro sólový postup a systému hrozí kolaps.

Recenze na poslední tři zmíněné filmy si budete moci přečíst na webu ČT24 do konce týdne.