Ministerstvo kultury by si mělo v příštím roce polepšit

Praha - V příštím roce by mohlo mít ministerstvo kultury na výdaje 8,332 miliardy korun, což je o 1,027 miliardu korun více proti letošku. Zvýší se také příjmy ministerstva zejména díky zvýšení příspěvků z rozpočtu EU, které mají být 1,03 miliardy korun. Letos tyto příjmy mají činit jen 328 milionů korun. Sněmovní kulturní výbor dnes rozpočet ministerstva podpořil beze změn.

Náměstkyně ministerstva kultury Michaela Vojtová poslancům řekla, že navýšení výdajů o 14 procent je dáno mimo jiné zvýšením příspěvků příspěvkovým organizacím o 224 milionů korun. Konkrétně v této souvislosti zmínila transformaci České filharmonie a slučování Národního divadla a Státní opery Praha. Celkem mají příspěvkové organizace dostat 5,26 miliardy korun.

Zvýšit se mají také výdaje na činnost registrovaných církví a náboženských společností, a to na 1,344 miliardy korun zejména kvůli dohodnutému nárůstu platů duchovních. Posílen by měl být i program péče o národní kulturní poklad z letošních 412 milionů na 464 milionů korun v roce 2012. Proti letošku téměř dvojnásobná částka - 883 milionů korun - by měla být věnována na rozvoj a obnovu materiálně technické základny státních kulturních zařízení.

Snížit se mají naopak výdaje na kulturní služby a podporu živého umění, a to z letošních 485 milionů na 372 milionů korun. Úspory by se měly dotknout programu podpory profesionálních divadel, symfonických orchestrů a pěveckých sborů nebo podpory mimořádných kulturních akcí, veřejných informačních služeb knihoven a výdaje na záchranu a obnovu kulturních památek.