Nové povídky - sebrané „pecky“ Zdeňka Svěráka

Praha – Ovocnářská přirovnání rád používá Zdeněk Svěrák, když mluví o svých povídkách. Jako bych našel pecku a dělal kolem ní třešeň. Hledám slova, která by snědenému ovoci vrátila dužinu a šťávu, popisuje jejich vznik v anotaci k souboru Nové povídky, který vyšel letos na podzim. Příběhů je v knize devět, Svěrák je psal tři roky. Čekal totiž u každé z nich na chvíli, „kdy je zralá“.

Na kontě má scenárista, herec a textař knih už několik, převážně pro děti, nejznámější jsou asi Radovanovy radovánky. První soubor povídek nazvaný jednoduše Povídky vydal v roce 2008. Zatímco první svazek obsahuje dílka z mládí i doby nedávné, ve sbírce Nové povídky jsou příběhy, které napsal v posledních třech letech.

Čtenáři v nich objeví humor i stesk – laskavý příběh o rodině pečující o postiženého nebo povídku o spisovnou mluvou posedlém taxikáři Votrubovi, který se raději nechá přejmenovat na Otruba.

„Najdu vždycky nějaké jadýrko, a když mě zaujme, řeknu si: ha, co mohlo být předtím a co potom,“ prozradil Svěrák, kde bere povídkové náměty. „Třeba jedna povídka se jmenuje Nákup. Je inspirovaná starým párem, který jsem pozoroval v samoobsluze. Oba na sebe byli hodně zlí, hlavně on na ni. A já si říkal: vždyť se museli mít kdysi rádi. Jak to asi mezi nimi začalo, jaké měli mládí, než se dostali do tohohle srabu,“ uvedl příklad.

Video Rozhovor se Zdeňkem Svěrákem
video

Rozhovor se Zdeňkem Svěrákem

Situaci nebo zaslechnutou větu prý nosí pořád v hlavě a obaluje ji zážitky a vzpomínkami. „Do doby, než si řeknete, že teď je chvíle, kdy je povídka zralá na psaní. Ale pozor, nesmí být přezrálá, nesmíte ji vidět celou. Sedám k počítači, když tuším, ale nevím, jak by dopadla.“

Povídky začal Svěrák psát už na gymnáziu, určené byly hlavně pro pobavení spolužáků. Přání stát se „spisovatelem povídek“ ho také přivedlo na pedagogickou fakultu, ale jejich psaní se prý více věnuje až v posledních letech.

Těm, kteří také sní o spisovatelské dráze jako kdysi on, radí: „Psaní se dá naučit psaním.“ Autoři by se podle něho neměli nechat odradit odmítáním. „Posílal jsem povídky do časopisů jako student a dostával jsem zamítavé odpovědi,“ přiznal. „Výdrž dělá hodně, říct si: však já vám ukážu!“

ZDENĚK SVĚRÁK / NOVÉ POVÍDKY. Fragment, 2011, 249 Kč. Ilustrace Jaroslav Weigel.