Se Skřípkem to trochu zaskřípalo

Mladá Boleslav - Mladoboleslavské městské divadlo dál povede František Skřípek. Rozhodla o tom rada města, která ředitele na konci září nečekaně odvolala. Skřípek obhájil svoji koncepci vedení divadla před pěti konkurenty.

František Skřípek šéfoval mladoboleslavskému divadlu 17 let. Na konci září ho radní bez předchozího varování odvolali. Teď se do funkce vrací. „Byl to okamžik překvapivý, takže jsem byl tím trochu zaskočen,“ podivuje se nad událostí Skřípek.

Vedení města vysvětluje, že důvodem odvolání nebyla nespokojenost s prací ředitele – spíše zvědavost, jestli se nenajde lepší manažer, který by divadlu uměl vtisknout novou tvář.

Do výběrového řízení na nového šéfa divadla se přihlásilo šest lidí. Komise složená z ředitelů jiných divadel, dalších odborníků a taky zástupců města z nich nakonec vybrala dva finální kandidáty. Mezi těmi byli právě odvolaný ředitel Skřípek a Václav Hofmann, bývalý šéf divadla v Mostě. Definitivní rozhodnutí měla v rukou městská rada. Ta si oba kandidáty pozvala na pohovor. Pak hlasovala jednomyslně a potvrdila ve funkci Františka Skřípka.

„Je to poněkud zvláštní, neb jsem se tady potkal se současným panem ředitelem, z čehož vyplývá, že jeho odvolání nebylo motivováno zásadními výhradami vůči jeho práci,“ tvrdí neúspěšný kandidát Václav Hofmann.

„Ten výsledek dokázal, že to odvolání původní bylo naprosto nekompetentní rozhodnutí, mrzí mě, že vedení města doslova poplivalo pana ředitele tím, že hlásilo, že divadlo pět, deset let stagnuje,“ dodává k incidentu mladoboleslavský opoziční zastupitel Robin Povšík. Primátor Raduan Nwelati ovšem věc vidí jinak. „Účelem bylo posunutí koncepce dál, aby to divadlo začalo dělat i jiné činnosti než dělalo posledních pět let.“

Znovuzvolený šéf by chtěl v příštích letech omladit umělecké vedení divadelní scény – nalákat mladé diváky i tvůrce, kterým by po rekonstrukci měla patřit malá scéna zaměřená na alternativní umění.