Zemřel Jiří Bažant, autor hudby ke Starcům na chmelu

Praha – Ve věku 87 let zemřel autor populárních písní a skladatel filmové a televizní hudby Jiří Bažant. Mimo jiné byl autorem hudby k filmovým muzikálům Starci na chmelu a Dáma na kolejích. Jako pianista působil postupně v několika orchestrech a v roce 1959 vytvořil populární klavírní duo s Jiřím Maláskem.

Jiří Bažant se narodil 27. září 1924. Sice vystudoval Vysokou školu ekonomickou a získal titul inženýra, rozhodl se ale pro dráhu profesionálního hudebníka. Celý život měl rád zvuk velkých orchestrů, kytarový rock mu nikdy nic neříkal. V současných písních mu chyběla především melodie.

Už jako student hrál v orchestru Arnošta Kavky, dále pak s Ladislavem Habartem a Ladislavem Bezubkou. „Hrát na dva klavíry s Jiřím Maláskem nebylo snadné. Neměli jsme totiž kde zkoušet,“ řekl Bažant před lety v televizním pořadu Kam zmizel ten starý song (záznam najdete v archivu ČT).

Ale poradili si. „V Anglické ulici na Vinohradech byla tehdy půjčovna hudebních nástrojů – a tam měli křídla ve výloze. Domluvili jsme se s vedoucím a zkoušeli přímo ve výkladní skříni. Už tehdy nás na chodníku sledovalo publikum,“ vzpomínal.

Sám, s Jiřím Maláskem, případně i s Vlastimilem Hálou skládal taneční a populární písničky (Chtěl bych mít kapelu, Potají, Tu kytaru jsem koupil kvůli tobě, Haló děťátko). Byl také autorem či spoluautorem hudby ke zhruba čtyřicítce divadelních her (Hrátky s čertem, Dům na nebesích), téměř dvaceti filmům (Starci na chmelu, Dáma na kolejích), přibližně 140 televizním inscenacím a seriálům (Ikarův pád, Tažní ptáci, Tři chlapi v chalupě, Pan Tau) a více než 140 krátkým filmům animovaným, populárně vědeckým a reklamním.