Nominace na Grammy: rapper Kanye West i Jiří Bělohlávek

Los Angeles – Americký rapper, zpěvák, producent a herec Kanye West se dnes v Los Angeles stal překvapivě nejúspěšnějším účastníkem nominačního večera pro únorové rozdělování hudebních cen Grammy. Získal sedm nominací, zatímco favorizovaná britská zpěvačka Adele šest, stejně jako americký písničkář Bruno Mars a rocková skupina Foo Fighters. Mezi nominovanými figuruje i český dirigent Jiří Bělohlávek, který se uchází o ocenění v kategorii nejlepší nahrávky orchestru.

Kanye West získal nominaci na nejlepší píseň se songem All of the Lights. Album My Beautiful Dark Twisted Fantasy, jehož je součástí a které mnozí odborníci považují za špičkové, ale ve své kategorii nominaci překvapivě nedostalo. Za největší překvapení večera ale americká televize NBC označila hvězdu elektronické taneční hudby Sonnyho Moorea, známého jako Skrillex, s pěti nominacemi.

Adele podle očekávání bodovala se svým albem „21“, které se letos se 4,5 milionu prodaných nosičů stalo nejpopulárnějším. Truchlivé album o rozbitém vztahu dvou lidí získalo nominaci spolu s albem americké rockové formace Foo Fighters (Wasting Light) a albem Lady Gaga Born This Way. O cenu pro nejlepší album se ještě budou ucházet Bruno Mars (Doo-Wops & Hooligans) a barbadoská zpěvačka Rihanna (Loud).

Lady Gaga získala nominaci na cenu o nejlepší album třetí rok za sebou. Adele se kromě tohoto ocenění bude ucházet o cenu za nejlepší nahrávku a nejlepší píseň (Rolling In The Deep). Čtyři nominace si z dnešního večera odnesl americký zpěvák Bon Iver, který získal nominace na objev roku, za nejlepší nahrávku, za nejlepší píseň a za nejlepší album v alternativní hudbě.

Na Grammy je nominován i český dirigent Jiří Bělohlávek

Šéfdirigent Symfonického orchestru BBC Jiří Bělohlávek byl nominován za odehrání šesté symfonie od Bohuslava Martinů. Po šesti letech tak znovu soutěží o cenu v podobě zlatého gramofonu. V roce 2005 byl nominován za nahrávku třetí a čtvrté symfonie Bohuslava Martinů, kterou pořídil s Českou filharmonií.

Jiří Bělohlávek
Zdroj: MHF Pražské jaro
Autor: Ivan Malý

Z Československa či České republiky bylo v minulosti nominováno několik převážně klasických hudebníků. Kromě Bělohlávka to byl například v roce 2008 dirigent Adam Klemens, který s filharmonickým orchestrem nahrál hudbu pro desku amerického saxofonisty Franka Macchia. V roce 2006 se na seznamu finalistů objevilo jméno Magdaleny Kožené. Ta nazpívala spolu s Reinhardem Goebelem a Musikou Antiquou Köln album Lamento, které bylo nominováno v kategorii producent roku v klasické hudbě.

Letos se počet oceňovaných kategorií na Grammy snížil ze 109 na 78, ale těch nejsledovanějších je zhruba deset. Zlaté gramofony se například udělují i za nejlepší hudební styl, produkci, kvalitu zvuku či výtvarné ztvárnění alba. Stejně jako v posledních třech letech, i letos organizátoři prezentovali nominace na výpravném koncertu vysílaném živě za účasti vítězů loňské soutěže. Ceremoniál vyhlašování letošních vítězů a udílení cen uvidí Los Angeles a s ním stamiliony lidí na celém světě příští rok 12. února.