Magie, kouzlo a tradice českých loutek

Praha – Pražská Galerie Smečky ode dneška vystavuje na čtyři stovky loutek a marionet, a to jak historických, tak i těch od současných výtvarníků. Vedle loutek jsou vystaveny také kulisy, rekvizity i celá divadélka. Návštěvníky tak poučí o proměnách umění divadelních řezbářů.

První marionety bavily české diváky už v 17. století – ve fraškách ovlivněných komedií dell'arte. Od této doby se zde traduje kočovné loutkové divadlo. Systematické třídění a dokumentace loutek souvisí se vznikem divadelního oddělení Národního muzea ve 30. letech minulého století. Dnes už jsou součástí sbírkových fondů různých muzeí a patří k vybavení tradičních loutkových divadel.

Existuje však i několik soukromých sbírek, z nichž jednu z největších založil pražský sběratel Jiří Vorel. Právě z té výstava čerpá. Protipólem tradice jsou loutky současných řezbářů a loutkářů. „Prostřednictvím autentických příkladů jsme se pokusili ukázat historické a současné pojetí jednoho uměleckého oboru. Přiblížit funkci loutek, možnost jejich inscenování a repertoár,“ přiblížila pojetí výstavy její kurátorka Karolína Truhlářová.

Na loutku lze podle Truhlářové pohlížet jako na čistě umělecký artefakt či figurativní předmět s divadelní funkcí. „Můžeme nad ní vědecky bádat, a to nejen z hlediska všech uměnověd, ale také z pohledu antropologie, psychologie či sociologie,“ dodala.

Jiřímu Vorlovi loutky učarovaly už v dětství, kdy dostal od svého dědečka malé rodinné divadlo. Loutky začal sbírat v polovině minulého století. Neúnavně jezdil po různých koutech Čech a Moravy a postupně získával od známých řezbářů nejen loutky, ale i rekvizity, náhradní díly, kulisy, plakáty a další doplňky.

Galerie Smečky vystavuje loutky a marionety
Galerie Smečky vystavuje loutky a marionety

Nacházel je po sokolovnách, hospodách, farách i u soukromníků. Loutky byly tehdy většinou považovány za harampádí, proto byly často ve špatném stavu. Spolu se syny, jedním z nich je známý filmový režisér Tomáš, a jejich kamarády založil Vorel před 42 lety amatérské divadlo Zvoneček, které působí do současnosti.

Desítky exponátů loutek marionet mohou návštěvníci zhlédnout až do 28. ledna. Galerie Smečky je otevřena vždy od úterý do soboty od 11:00 do 18:30 hodin. Děti, studenti, důchodci a zdravotně postižení mají vstup zdarma, ostatní zaplatí deset korun.