Sex ve městě: Milovaný a nenáviděný

Ženami (většinou) zbožňovaný, muži (většinou) opovrhovaný americký seriál o osudech čtyř třicátnic z New Yorku a o jejich vztazích s muži spatřil světlo světa v roce 1998. Hlavní hrdinka, novinářka Carrie Bradshaw v podání Sarah Jessicy Parker, chce zjistit, zda mohou ženy prožívat sex stejně jako muži. Jako studijní materiál jí slouží její vlastní sexuální život a partnerské eskapády jejích tří přítelkyň. Sex, vztahy, móda, Manhattan, večírky a Cosmopolitan jsou hlavním leitmotivem tohoto seriálu z produkce stanice HBO. Seriál rovněž vysílala Česká televize.

Seriál Sex ve městě (v originále Sex And The City) ukazuje, jak se na konci devadesátých let změnilo společenské postavení žen, které budují vlastní kariéru. Vycházel z literární předlohy spisovatelky Candance Bushnell. Natočilo se šest sérií s celkovým počtem 94 dílů. Na ně pak navázaly dva stejnojmenné celovečerní filmy z roku 2008 a 2010. Každou epizodu uváděl slogan „Carrie Bradshaw ví hodně o sexu a nebojí se zeptat“. Odvážný nápad natočit seriál o svobodných, emancipovaných, ale osamělých třicátnicích, které si nepovídají jen o lásce, ale hlavně o sexu, a to s naprostou nenuceností, se duchovnímu otci seriál Michaelu Patricku Kingovi vyplatil. Kromě přízně milionů diváků po celém světě sklízel úspěchy i na cenách Emmy či Zlatých glóbech.

Carrie pracuje jako novinářka pro fiktivní noviny New York Star. Novinářka je možná silné slovo, každý týden má napsat sloupek o sexu. Inspirací jí je její vlastní život a životy jejích přátel. Carrie je něco přes 30, je atraktivní a žádoucí, nemá ale žádného stálého partnera, natož rodinu. Její kamarádky jsou na tom stejně – v nejlepších letech, vždy upravené, příslušnice vyšší třídy s úspěšným profesním životem, nikoliv však osobním. Charlotta York (Kristin Davis) pracuje v galerii, je nenapravitelná romantička a sní o svém princi na bílém koni. Miranda Hobbes (Cynthia Nixon) je úspěšná právnička, z celé čtyřky nejvíce cynická a racionální, nicméně i ona tápe ve vztazích. A nakonec je tu požitkářka Samantha Jones (Kim Cattrall), která má vlastní PR agenturu a muže střídá jako na běžicím pásu pro pouhé potěšení. Děvčata se pravidelně schází v jedné restauraci, kde probírají svoje střídavé úspěchy či neúspěchy v krátkodobých či delších vztazích a zhusta navštěvují různé večírky či vernisáže.

Seznam epizod a další informace na stránkách České televize.

Další důležitou postavou je pan Božský (v originále Mr. Big, ztvárněný Chrisem Nothem), osudový muž hlavní hrdinky. Potká ho hned v prvním díle a jejich vztah se táhne všemi sériemi. Několikrát se rozejdou, pan Božský se dokonce i ožení s jinou, stále jsou ale k sobě přitahováni, i když společné soužití není zdaleka idylické (pan Božský se nechce vázat, nechce ji představit své matce, nechce její věci ve svém bytě, kouká po jiných ženách – a když zmizí a Carrie je šťastně zamilovaná do někoho jiného, znovu se vynoří, aby jí opět popletl hlavu) - což ovšem pro Carrie znamená řadu námětů pro její sloupek.  

Paradoxně i když je hlavním tématem seriálu sex, přespříliš odhalených těl či intimních scén zde vidět nebylo. Například představitelka hlavní hrdinky si vymínila, že se nikdy neobjeví nahá, takže jsme jí mohli vidět jen ve spodním prádle. Pro Ameriku možná ve své době až příliš odvážný seriál si vzal na paškál veškerá možná témata spjatá se sexem, o kterých se dříve v televizi mlčelo – orální sex, pohlavní choroby, velikost mužského přirození, sex se starým, leč bohatým mužem, sex se zajíčkem, problémy s erekcí, erotické pomůcky, sexuální abstinenci, sex s ženou, problémy s vyvrcholením či milostný trojúhelník…

Sex ve městě
Sex ve městě

Hlavní hrdinky se potýkaly i s otázkou ubíhajících let a s tím souvisejících věcí – smrtí rodičů, vlastních svateb, mateřství, nemoci… Na svatbu Carrie s Božským v seriálu nedošlo, ovšem Miranda i Charlotta po všemožných peripetiích se pod čepec dostaly. Samantha po manželství ani vážném vztahu netoužila, nakonec ale podlehla šarmu mladého herce. I když muži většinou seriál nemusí a nechápou, co na čtyřech „uječených, afektovaných a ne příliš hezkých“ hrdinkách ženy vidí, miliony divaček napříč generacemi se rády na seriál podívají i dnes.

Zajímavosti:

  • Vedlejším produktem seriálu se stal módní styl hlavní čtveřice. Modely á la Carrie z dílny kostýmní výtvarnice Patricie Field byly okamžitě po odvysílání epizody žádány v amerických buticích. Žádné šaty se neobjevily v seriálu dvakrát. Za svou popularitu vděčí seriálu také boty od návrháře Manola Blahnika, které pro Carrie znamenaly špici mezi obutím. Jedna epizoda dokonce pojednává o tom, že Carrie v New Yorku přepadli. Největší ztráta pro ni nebyla kabelka s kreditní kartou, ale to, že si chytrý zloděj vynutil i slavné „manolky“.
  • Pokud zavítáte jako turista do New Yorku a chcete se podívat po známých místech, kde se seriál odehrával, není nic snazšího, než si zaplatit cestu speciálním vyhlídkovým autobusem.
  • Během celého seriálu se nedozvíme skutečné jméno pana Božského. Až v posledním díle na konci Carrie zvoní telefon a na displeji se ukáže jméno John.
  • Jak je tomu zvykem ve většině seriálů, čas od času se zde objeví ve vedlejší roli jiná slavná osoba. V rolích současných či bývalých milenců můžeme vidět zpěváka skupiny Bon Jovi Jona Bon Joviho nebo Davida Duchovnyho, známého z Akt X či ze seriálu Californication či někdejšího slavného ruského tanečníka Michaila Baryšikova. V jedné z epizod se představil i Matthew McConaughey, Vince Vaughn nebo Donald Trump a Lucy Liu, kteří hráli sami sebe.